Sizinki gibi bir iş kurmak istiyorum!

“Ne keyiflidir doğal sabunlar, kremler yapmak; hem ailece kendimiz kullanırız, hem de internetten satışını yapıp para kazanırız” diye düşündünüz ve Otama’ya bir mesaj yazdınız: “Nasıl sizinki gibi bir iş kurabilirim?”

İçerisinde ne olduğunu bilmediğimiz, ardında plastik atıklar bırakan şampuanları, diş macunlarını terk ederken genellikle ilk olarak “Evde sabun yapabilir miyim?” diye aklımızdan geçmiştir. Bu yazıda nasıl sabun yapılır, hadi yaptık diyelim bu evde yaptığımız sabunu satmak için yasal prosedür nedir, evde sabun yapıp satmak için gerekli belgeler nelerdir, internetten kozmetik ürün satmak için ne yapmak gerekir diyerek size bildiklerimizi anlatıyoruz!

Evde sabun yapmak isteyenler, evde yaptığı sabunu satmak isteyenler, sizinki gibi bir iş kurmak için ne yapmam lazım diye merak edenler ya da bu süreçlere bulaşmak istemeyen ama bizim neler yaptığımızı merak edenler için aydınlatıcı bir yazı olacağını düşünüyoruz. Hadi başlayalım. 🙂

Evde Sabun Yapmak İstiyorum, Nerden Başlamalı?

Bize zaman zaman şöyle gelenler oluyor: “Sizinki gibi bir iş kurmak için ne yapmam, nereden başlamam lazım?” “Evde sabun yapıp satmak istiyorum, ama nasıl olacak?

Biz de genellikle evde sabun yapmak ile ilgili en kolay bilgilere ulaşabilmeniz için YouTube ve Google’ı söylüyoruz soranlara. Ücretsiz ve çok fazla içerik bulunan bu iki platform “sabun nasıl yapılır” sorusuna cevap arayanların ilk baktığı yerler. Bilgi artık sonsuz ve ücretsiz. Zamanla da bu bilgilerden size en uygun ve en doğru yanıtı vereni ayıklamayı öğreniyorsunuz. Tezgah açıp erişte, domates sosu, el örgüsü patik satmaktan ne farkı var ki merhem ya da sabun satmanın?

Evde Sabun Yapıp Satmak İçin Nereye Başvuruyoruz?

Mikrofonu TİTCK’ya (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) uzatalım: “Kozmetik ürün tanımı itibariyle; tek veya temel amacı “temizlemek”, “parfümlemek”, “görünümü değiştirmek”, vücut kokularını düzeltmek”, “korumak” ya da “iyi durumda tutmak” olabilen insan vücudunun harici kısımları (epidermis, saç sistemi, tırnaklar dudaklar ve dış genital organlar) ya da dişler veya ağız boşluğu ile temas etmek üzere tasarlanan madde veya karışımlar, kozmetik mevzuatı kapsamında değerlendirilmektedir.

Yani susam yağını salataya katıp yiyorsanız gıda (Tarım ve Orman Bakanlığı), sabahları ağzınızı çalkalamak için kullanıyorsanız kozmetik (Sağlık Bakanlığı) tarafına başvurmanız gerekiyor. Buradaki başvuruları tamamlamak işin önemli bir kısmı. Bu başvuru zorunluluğunun yanı sıra üretim yaptığınız için STE yani sorumlu teknik eleman çalıştırmak da zorunlu.

Bunlara ek olarak bir de vergi meselesi var. Kozmetik üreticileri, üretirken ve satarken gelir vergisi, KDV ve ÖTV ödemekten sorumlu oluyor. Yani işin içine birçok vergi kalemi girdiği gibi bir mali müşavir ile çalışmak da zorunlu hale geliyor.

Ayrıca tüm bu şartları, yine belli şart ve altyapıları sağlayan bir laboratuvarda (İyi Üretim Uygulamaları) üretmeniz ya da böyle laboratuvarı olan bir üreticiye ürettirmeniz gerekiyor (fason üretim). Başka bir üreticiye ürettirseniz bir STE çalıştırma zorunluluğunuz devam ediyor, çünkü Sağlık Bakanlığı’na kendi markası ile başvuran siz olacaksınız.

Üretimde kullandığınız tüm hammaddelerinizin analizlerini yaptırmak ve bu hammaddeleri bir araya getirerek oluşturduğunuz bitmiş ürünün de analizlerini yaptırmak ve her ürüne özel güvenlik dosyası hazırlamak da üreticinin sorumluluğunda. Bir de her üretilen partiden bir şahit numune alıp onu uzunca bir süre kodlayarak saklama zorunluluğu da var.

Her İşin Bir Eğitimi Vardır Kozmetik Üretmek İçin Ne Eğitimi Alacağız?

Bir şey üretmek için eski zamanlarda usta-çırak ilişkisiyle, sonradan eğitim, üniversite diploması ile bilgi edinip işin başına geçilirdi. Günümüzde bir işin başına geçmek için o konuda eğitiminizi veya bilgi birikiminizi farklı platformlardan da tamamlayabiliyorsunuz. Eğer belgeleriniz geçerli, şartları sağlıyorsanız da önünüzde işe başlamak için bir engel kalmıyor. Sabun yapıp satmak için de, kozmetik ürünler üretmek için de ilk yapacağınız şey işi öğrenmek ve belgesini almak aslında.

Kozmetik Üreticisi Olmak için Hangi Eğitimleri Aldım?

Kozmetik üretmek için eğitimlere gelirsek; bu konuda alabileceğiniz birçok eğitim var. Üretim yapacağınız alana göre bu eğitimlerden uygun olanları alarak işe başlayabilirisiniz.

Otama Kırkpınar’ın kurucusu Merve’nin izlediği yollardan bahsederek konuyu somut hale getirebileceğimizi düşünüyoruz. Merve’nin geçtiği süreçleri görmek sizin kafanızda da bir yol haritası oluşturabilir.

  • Balıkesir Büyükşehir Belediyesi‘nin efsane Tıbbi Bitki Yetiştirme eğitimini tamamladı. Orada tıbbi bitkilerin topraktan merhem kavanozuna girip, satış aşamasına kadar her türlü konu öğretiliyor.
  • Sağlık Bakanlığı’nın ve Kimya Mühendisleri Odası’nın GMP üretim koşulları, Ürün Bildirimi, Kozmetik Üretim Süreçleri ile ilgili eğitimlerini tamamladı.
  • Evolvy Cosmo Lab, Rosece Natural, Tatlı Dilimler isimli üreticilerin ürün yapım ve yasal prosedürlerle ilgili eğitimlerine katıldı.
  • Formula Botanica, Naha Aromatherapy Education, Tisserand Institute gibi yabancı enstitülerden merak ettiği online dersleri almaya devam ediyor.
  • Herba Farm Akademi‘den sertifikalı Klinik Aromaterapi kursu aldı.
  • Kozmetik kongrelerine katılıp yasal çerçevelerle ilgili eksiklerini tamamlamaya devam ediyor.
  • Şimdi Sakarya/Sapanca’nın Kırkpınar kasabasında koca bir fabrikanın tüm yükümlülüklerini eksiksiz yerine getiren küçük bir imalathanesi var. Öğrenmeye ise her gün devam ediyor.

Otama Kırkpınar Youtube sayfasında elimizden geldiğince öğrendiklerimizi sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Youtube sayfamızdan ve instagram sayfamızdan güncel videolarımızdan hızlıca haberdar olabilirsiniz.

Kızartma yağlarından çevreci bir Arap sabunu yaparak işe başlamak isterseniz sizi şöyle alalım: Kızartma Yağından Çevreci Arap Sabunu

Evde Zeytinyağlı Sabun yapmak isterseniz de buraya davetlisiniz: Evde Zeytinyağlı Sabun Yapımı

Comments (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language