Doğal Sabunlar Her Derde Deva Mıdır?

Birçoğumuz doğal sabunlar adını duyduğumuzda büyük mucizeler bekliyoruz. Sanki doğal sabunlar bugüne kadar yaşadığımız cilt rahatsızlıklarını kökünden çözecek büyülü bir güce sahipmiş gibi onlardan medet umuyoruz Öyle ya, onlar doğal sabunlar. Normal sabunlardan bir farkları olmalı öyle değil mi?

Peki egzamaya, sivilceye, sedefe, mantara, ölümden gayrı her derde deva mıdır doğal sabunlar? Sırf adında “doğal” geçiyor diye o sabunları kullanınca tüm dertlerinin çözüleceğine inananlar olduğunu biliyoruz. Gerçekler pek de öyle değil. Gelin size aslı astarı neymiş anlatalım.

Doğal Sabunlar Ne İşe Yarar?

Piyasada farklı birçok üreticinin ürettiği, marketlerde kolayca erişebildiğiniz belki yüzlerce belki binlerce sabun var. Bunların bir kısmı da doğal sabunlar olarak raflarda, satış sitelerinde yerini alıyor. “Doğal sabun ne işe yarar?” sorusuna geçmeden önce sabunun ne işe yaradığını açıklamak iyi olabilir.

Sabun, temizlemeye yarar. Doğal sabunlar da cildin üst tabakasında birikmiş ölü deriyi, yağı, kiri tutar ve suyla birlikte ciltten uzaklaştırır.

Etrafımız bir ürünü satın aldığımızda pek çok sorunumuzu geçireceğini anlatan reklamlarla dolu olunca gerçeklerle hayal edilenleri birbirine karıştırabiliyoruz haklı olarak. Kozmetiklere ilaç muamelesi yapmamız da hastanelerde derdimize çare bulamayışımızın bir sonucudur belki de. “Şu ilacı iç, hemen geçecek” gibi mucizevi etkilere aç bırakan sektörün eseri olabilir bunlar. Doğal sabunlar kullanın ve sedefleriniz, egzama hastalığınız geçsin gibi söylemler de tek başına bir şey ifade etmiyor aslında.


Otoimmün hastalık adıyla anılan, modern tıbbın müdahaleleriyle bir türlü çare olamadığı birtakım sorunlarla karşı karşıyayız. Modern tıp iyi ki var, pek çok sorunumuza çare bulup, yaşamlarımızı iyileştirdiği kesin. Ancak bazı müdahalelerin tek başına çare olmadığını, başka başka sorunlara da yol açabildiğini görüyoruz.

Bebeklerden gençlere en sağlam olması beklenenlerde alerji, kaşıntı döküntü, hormon dengesizliği, ağrılı acılı bir takım dertler var. Çare ise ne tek başına ilaç, ne tek başına sabun ya da merhem… Fakat doğal sabunlar kullanmak, en azından maruz kaldığınız zararlı kimyasal sayısını azaltacağı için, zararlı kimyasallar içeren temizlik ürünlerinden elbette daha iyi gelecektir.

Peki Çözüm Nerde?

Vücudumuzun, bedenimizin, zihnimizin karmaşık yapılar olması nedeniyle tek bir değişiklik ile yaşadığı tüm sorunlara çare bulmasını bekleyemeyiz. Ancak glutensiz, şekersiz, sebze ağırlıklı beslenmenin dertlerin pek çoğunu dindirdiğini kanıtlayan bilimsel çalışmalar sonuçlarını bizimle paylaşıyor.

Tek başına bunlar da yetmiyor tabii ki, gıdalardaki tarım ilaçlarının ayarlarımızı kaçırmasına engel olmak, evdeki temizlik ve hijyen malzemelerini elden geçirmek en elzem olanların başında geliyor. Dolayısıyla yediğimiz yemekleri daha sağlıklı bir hale getirirken, vücudumuza sürdüğümüz, temizlikte kullandığımız ürünleri de doğal sabunlar ile değiştirmek bize daha iyi gelecektir.

Bunları söylemesi kolay olsa da bizim için güvenilir ürün ve üretici bulmak yıllarımızı aldı. Artık mutfak soframız da temiz, banyoda aynanın önünde duran kozmetikler de. İşte tam burada devreye sabunlar ve merhemler giriyor.

Otama Doğal Sabunları

Kendimize, çevremize zarar vermeden temizlenmek ve cildimizi beslemek çok mümkün. Tüm bunları yaparken cilt, saçlar seviniyor ve beklenmedik iyileşme tepkileri veriyor. Doğal sabunlar kullanmaya başladığınızda artık o toksik içeriklere sahip temizlik ürünlerine geri dönmeniz de pek mümkün olmuyor.

Temiz beslenme ile desteklenmez ise bu mucizevi etkilerin sürdürülebilir olmayacağı ise aşikar. Hepsinin el ele vererek bizi birlikte değişime götürmesi şart. Ve sonunda pırıl pırıl, cillop gibi bir bünye garantisi değil de zihnen ve bedenen bir arınma, iyileşme hali ummak; beklentilerimizi sakinleştirmek ve mutluluk ortalamamızı arttırmak asıl hedef olmalı.

Her bünyenin geni farklı, hormonu farklı, zihni etkileyen çevresel faktörleri farklı ve iyi geleni aramak her gün ormanda yeni bir keşif yapmak gibi, keyifli bir yol. Gelin bu yolculukta birlikte yürüyelim. Birbirimizden öğrenelim.

En güvenilir üreticilerin ürettiği bitkisel yağları kullanarak hazırladığımız doğal sabunlar neler görmek için buraya tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language