Kızartma Yağından Çevreci Arap Sabunu Yapımı

Verdiğimiz her kararla ve attığımız her adımla dünyayı ne kadar kirlettiğimizin farkındayız. Kullandığımız kozmetiklerde, temizlik malzemelerinde, yeme içme seçimlerinde nelere sebep olabileceğimizi biliyoruz. Tüm bunları tek bir hamleyle engellemek mümkün olmasa da elimizden geleni yapmanın ve alternatifler üretmenin kaçınılmaz olduğuna inanıyoruz. Temiz içerikli temizlik malzemesi bulmakta güçlük çektiğimiz bu dünyada, çevreci arap sabunu da tam olarak bu ihtiyacı karşılamak için ortaya çıktı. Kızartma yağları nasıl geri dönüştürülür merak ediyorsanız kızartma yağından arap sabunu tarifi için okumaya devam edin. Bu yazıda atık yağlardan arap sabunu formülü veriyoruz ve arap sabunu yapımını videolu olarak anlatıyoruz.

Arap sabunu yapım videosunu aşağıda, yazının devamında, görebilirsiniz. Arap sabunu formülünü kaydedin ve videoyu izleyerek her aşamayı doğru yaptığınızdan emin olun. Hazırsanız başlayalım.

Kızartma Yağından Neden Sabun Yapıyoruz?

Peki neden atık yağlardan arap sabunu formülü veriyoruz? Bu sabunu neden yapıyoruz? Hızlı bir dünyada yaşarken birçok şeyi sorgulama fırsatımız olmuyor. İşlerimize yetişebilmek, ayın sonunu getirebilmek ve karnımızı doyurabilmek için her şeyi hızlıca halletmemiz lazım sonuçta. Haliyle tüm kirleri bir çırpıda temizleme umuduyla marketten aldığımız temizlik malzemelerinin nelere sebep olabileceğine ya da kızartma yaptıktan sonra lavobaya döküverdiğimiz yağların nereye gideceğini düşünmeye pek vakit bulamıyoruz. Betonarme evlerimizi temizlemenin ve atıklardan arındırmanın telaşına düşüp aslında gerçek evimizi kirlettiğimizi unutuyoruz.

Çevreye zarar verme potansiyeli yüksek olan bir atığı dönüştürerek ortaya çevre dostu ve sürdürülebilir bir ürün çıkarabiliyor olmak gerçekten inanılmaz. Üstelik bu ürün dünya için zararlı sıradan temizlik malzemelerinin de yerini doldurarak bireysel sürdürülebilirlik puanımızı yükseltmemizi de sağlıyor.

İşte bu yüzden kızartma yağlarından arap sabunu yapıyoruz ve ayak izimizi azaltmaya çalışıyoruz. Size de çevreci arap sabunu formülü vererek bu bakış açısını yaymaya çalışıyoruz.

Dükkanımıza gelen atık kızartma yağları.

Kızartma Yağlarından Arap Sabunu: Çevreci Arap Sabunu Nedir?

Çevreci arap sabununun tam olarak ne olduğunu açıklamak gerekirse; atık kızartma yağının zararsız ve temizlikte kullanılabilecek kalitede bir içeriğe dönüşmüş hali olduğunu söyleyebiliriz. Dünyanın en büyük problemleri arasında olmasa da kendi çapında bir problem olan atık yağları nasıl zararsız temizlik malzemelerine dönüştürebiliriz diye yapılan beyin fırtınasının bir ürünü kısaca.

Biz de imalathaneye gelen kızartma yağından arap sabunu yaparak bu atıkları değerlendirdik ve ortaya çevreci arap sabunu adını verdiğimiz ve temizlikte kullanmaktan keyif aldığımız bu harika ürünü çıkardık.

Çevreci Fakat Mükemmel Değil!

Elbette dünyamız için en ideal olan şey, çevreci, atıksız ve karbon nötr ürünler üretmek. Çevreci arap sabununun çevreciliğinden sual olunmaz ve mükemmel bir ileri dönüşüm ürünü olduğu da bir gerçek. Ama buna rağmen ne yazık ki sıfır atık değil. Çünkü bu yağlar atık yağ olmadan önce tenekelerde veya plastik şişelerde satın alındı. Bir kısmı imalathaneye de plastik şişelerin içinde geldi.

Yağların bize ulaştığı kullanılmış plastik su şişeleri, işlem sırasında kullandığımız potasyum hidroksitin ambalajı gibi atıklar çıkardığımız için ne yazık ki bu ev yapımı arap sabununu yüzde yüz sıfır atık olarak değerlendiremiyoruz. Ama her halükarda atık yağları değerlendirmek için harika bir seçenek.

Aynı şekilde işlem sırasında blender için elektrik kullandık, ısıtma için gazlı ocaktan yararlandık, ışıklar yanıyordu, müzik çalıyordu biz bunları yaparken. Bu sebeple karbon nötr olduğunu da iddia edemiyoruz. Yine de olabilecek en çevreci sabunu yaptık ve ileri dönüşüm ile bir kızartma yağ atığını faydalı bir şeylere çevirdik. Öte yandan ürünlerimizi sunduğumuz cam ambalajları tekrar toplayarak oluşturduğumuz depozitolu kozmetik ağı sayesinde yeni ürünler için tekrar tekrar kavanoz almak zorunda kalmıyoruz; mevcut kavanozları kullanarak ürünlerimizi üretmeye devam ediyoruz.

Bir litre bitkisel atık yağın yaklaşık bir milyon litre içme suyunu kirlettiğini ve sıradan temizlik ürünlerinin denizlerdeki canlı yaşamını tehdit ettiğini düşünecek olursak bu atık yağlardan arap sabununun gönüllerimize bir nebze de olsa su serpmesi son derece mümkün.

Atık Yağlardan Arap Sabunu Nasıl Yapılır? Atık Yağlardan Arap Sabunu Tarifi

Son derece kötü kokan, temizlemesi zor, faydasız bir atığın mis gibi kokan temizleyici bir maddeye nasıl dönüştüğünü anlamak biraz zor, kabul ediyoruz. Ama doğru bileşenleri bir araya getirdiğinizde ortaya harika şeyler çıkabiliyor. İşte atık yağlardan arap sabunu da bunlardan biri.

Peki atık yağlardan arap sabunu nasıl yapılır? Siz de evdeki atık yağları değerlendirmek ve çevreci arap sabunu yapmak isterseniz daha önce Otama Kırkpınar takipçileriyle gerçekleştirdiğimiz arap sabunu atölyesinin videosunu izleyerek evde arap sabunu yapabilirsiniz.

Evde Arap Sabunu Yapımı Videolu Anlatım ve Arap Sabun Tarifi

Eğer arap sabunu yapmak için kararlıysanız lütfen videonun tamamını izleyin ve aşağıdaki açıklamaları okuyun. Arap sabunu yapımı için videoda ve açıklamalarda belirtilen güvenlik önlemlerini almayı unutmayın.

Arap sabunu yapımında kullanılan malzemeler:

-1000 gr atık yağ (kızartma yağı ya da posa/prina yağı)
-190 gr KOH (Potasyum Hidroksit)
– 500 gr su

Atık yağlardan arap sabunu yapma tarifi | Arap sabunu formülü

Çevreci arap sabunu tarifini yazılı görmek isteyenler, aşağıdaki adımları takip edebilir. Tüm bu ayrıntılar videoda da bulunuyor. Arap sabunu yapımına dair aklınıza takılabilecek tüm sorulara videoda da cevap bulabilirsiniz.

Bu tarif Otama Kırkpınar’ın tecrübelerinden yola çıkarak hazırlanmıştır. Salt doğru kabul edilemez, teyit edilmeli, araştırılmalı, geliştirilmelidir.

– Suyun içine KOH’u azar azar ekleyip çözünene kadar karıştırıyoruz.
– Yağı bir tencerede ılıyana kadar ısıtıp KOH çözeltisini üzerine ekliyoruz.
– Hem ısıtıp hem blender ile ya da el çırpıcısıyla mat beyaz/mat sarı renk alana, homojen olana kadar karıştırıyoruz.
– Güneşi bol bir yerde yaşıyorsanız sonrasında cam kavanoza alıp güneşin ısısıyla jelleştiriyoruz. Değilse kontrollü ve düşük ısıda, katılaşınca azar azar su ekleyip açarak, jelleşme gerçekleşene kadar bu işlemlere elde karıştırarak devam ediyoruz.

Bunları okumadan başlamayın: Arap sabunu yaparken bilmeniz gerekenler & almanız gereken önlemler

Atık yağlardan arap sabunu yapımında kullandığımız KOH tehlikeli ve aşındırıcı bir maddedir. Yağları sabunlaştırmada kullanılır ve güvenli formül içinde kullanılırsa tamamen sabuna dönüşerek tıpkı atık yağ gibi tehlikeli bir maddeyken faydalı bir maddeye dönüşür. Kullanırken koruyucu güvenlik önlemleri almak, kesinlikle solumadan açık havada karıştırmak gerekir.

Formül hacim (ml) ile değil; ağırlık (gr) ile ölçülmelidir. İnternet aramasına Potasyum hidroksit yazdığınızda çıkacak herhangi bir markayı alıp kuru ve ağzı kapalı saklamalısınız. 5 kg’lık kaplarda alıp komşularınızla, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Birkaç ailenin bir yıllık sabun yapmasına yetecektir.

Bu sabun ev/iş yeri/kamusal alan temizliğini insana ve gezegene zarar vermeden yapabilmek amacıyla formüle edilmiştir. Yüzey temizliği, çamaşır ve bulaşıkta kullanılmalıdır. İnsan ve hayvan vücudunda kullanılmamalıdır.

Sabun yapılırken kullanılan malzemelerin, paslanmaz çelik ya da cam olsalar bile, bundan sonra yalnızca sabun yapımında kullanılması, gıdayla temas ettirilmemesi önerilir.

Sabun jelleşmediyse (şeffaflaşmadıysa) sabunlaşma tamamlanmadı, serbest dolaşan KOH kaldı demektir. Jelleşmeden evvel kullanılması, cilde değmesi kurutucu, aşındırıcı etki yapabilir.

Daha az ya da daha çok kızartma yağı kullanmak istiyorsanız yeni formülü doğru orantıyla yeniden hesaplayabilirsiniz. Formülün hesaplanmasıyla ilgili bilgiler aynı zamanda videoda da yer almaktadır.

Her yağın sabunlaşma değeri farklıdır. Kızartmada ayçiçeği, mısır özü, zeytinyağı, hayvansal yağlar kullanılmış olabilir. Biz elinizdeki atık yağ şişesinde hepsinden olabileceğini hesaba katıp güvenli bir formül oluşturduk. Herkesin yağı farklı olacağından fotoğraflardaki süreçlerde renkler ve şekiller farklılık gösterebilir. En önemli nokta mat renkten şeffaf renge geçtiği süreci iyi gözlemlemek, öncesinde sabunu kullanmamaktır.


Eğer evde arap sabunu yapmak için yeterli vaktiniz ve sabrınız yoksa, temizliklerinizde kullanabileceğiniz çevreci arap sabununu buraya tıklayarak Otama Kırkpınar’dan satın alabilirsiniz.

Comments (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language