Fitoterapi Uzmanı Şaduman Karaca ile röportaj

İnsanların çok eski çağlardan beri bitkilerin şifasını kullanarak çeşitli hastalıkları tedavi ettiklerini biliyoruz. Günümüzde modern tıp, gelişmiş teknolojiler ve yüzyıllardır edindiği deneyimlerle çok farklı türlerde tedavi yöntemleri geliştirdi. Ancak bitkilerin iyileştirici yönü hiçbir zaman arkada bırakılmadı. Bitkilerle tedavi yöntemi olan fitoterapi de her geçen gün daha fazla insanın ilgisini çekmeye devam ediyor. Biz de doğal tıp uzmanı Şaduman Karaca ile Fito Sofia instagram hesabından bir canlı yayın gerçekleştirdik. Fito Sofia ekibinin fitoterapi eğitimlerine katıldığımız için bu eğitimlerde bitkileri daha yakından tanıma ve adeta bir üniversite eğitimi alır gibi dersler görme fırsatına erişmiştik.

Bir ormanda yürürken ya da sokağımızdaki bir ağacın yanından geçerken karşılaştığımız bitkilerin hangi aileye ait olduğunu ya da hangi tür olduğunu bilmek bizi doğaya daha da yaklaştırıyor. Doğadan ayrı canlılar olarak değil de doğanın bir parçası olarak var olduğumuzu hissetmemizi sağlıyor.

Bitkileri tanıyıp onların özelliklerini ve iyileştirici güçlerini Otama Kırkpınar’da nasıl kullandığımızı yayında bolca anlattık. Sabit yağlar, uçucu yağlar gibi bitki yağlarının kozmetikte veya merhemlerde nasıl kullandığımızı ve özellikle sabit yağların Otama’daki yerini bütün süreçleri ile dile getirmeye çalıştık.

Canlı yayında, kendi hayatlarımızda yavaş yaşama, temiz gıdaya ve temiz kozmetiğe geçiş süreçlerimizden de bahsederek organik ve tarım ilaçsız ürün arayış serüvenimizi anlattık. Köpürmeyen diş macunu dişlerimizi temizler mi; 24 saat kalıcı, iz yapmayan bilindik markalar dışında evimizde kendi ürettiğimiz bir deodorant olabilir mi gibi soruların cevaplarını aradık. Kendi ihtiyaçlarımızı karşılayan temiz içerikli ürünler neden başkalarının da ihtiyaçlarını karşılayamasın ki?

Fitoterapi Bilgisinin Otama’ya Kattıkları

Küçük üreticilerle birlikte yürüttüğümüz süreçte ürünlerimizin topraktan tüketiciye ulaşma aşamalarını farklı başlıklar altında konuşmuş olduk. Fitoterapi bilgisinin bize kattıklarıyla birlikte bitkilerin gücünü atıksız bir şekilde, doğaya zarar vermeden ürünlere nasıl dönüştürdüğümüzün sohbeti oldukça keyifliydi. Konuşmamızda sık sık Fitoterapi eğitiminden de söz ettik, bu eğitimi almak isteyenler de sohbetten çıkarımlar yapabilir.

Canlı yayında konuştuğumuz diğer başlıklar ise şöyleydi:
– Otama’da kullandığımız sabit ve uçucu yağlar
– Yurtdışından getirilen organik yağlar
– Soğuk sıkım yağ makinesinin Otama’da kullanımı
– Tarım ilaçları ve GDO
– Türkiye’de tohum arama sürecimiz
– Yağı için sıkılan tohumların posalarının bitkisel süte ve glutensiz tatlıya dönüşümü
– Otama’da üretilen yağların analiz sonuçları
– Piyasadaki büyük üreticilerle rekabet var mı?
– Otama’nın alıcı kitlesi kimler?
– Plastiksiz kargo sürecimiz nasıl?
– Güneş kremlerinin laboratuvar testleri nasıl işliyor?

Bütün bu konularla ve daha fazlasıyla ilgili konuştuğumuz bu keyifli sohbetimizi ve tohumların hayatımızdaki önemli yerini dinlemek isterseniz buraya tıklayarak canlı yayın kaydına ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language