Sağlıklı Saçlar için Ne Yapılmalı?

Sağlıklı saçlara sahip olmak hepimizin istediği bir şey. Ancak piyasada bu kadar çok ürün varken ve her biri saçlarımız için en iyisi olduğunu iddia ederken saç bakımına başlamak oldukça karışık bir konu. Neyse ki saçlarımızın en iyi şekilde görünmesine ve hissetmesine yardımcı olmak için atabileceğimiz bazı basit adımlar var. Bize de sıkça gelen sorular arasında yer aldığı için sağlıklı saçlar için ne yapılmalı -ve daha önemlisi ne yapılmamalı- biraz bunlardan bahsetmek istiyoruz.

Bu yazıda, saçınızı nasıl sağlıklı, güçlü ve canlı tutacağınıza dair bazı ipuçlarını ve saç bakımında kullanabileceğiniz doğal vegan ürünleri keşfedeceğiz. Kuru, yağlı, kıvırcık veya düz saçlarınız olsun, bu basit adımlar sağlıklı bir görünüm elde etmenize yardımcı olacak.

Öyleyse, saçınıza nasıl bakacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. İşte sağlıklı saçlar için dikkat edilecek 8 önemli ipucu ve kullanılacak 4 doğal vegan ürün!

Bu ürünü inceleyin: Doğal Vegan İndirimli Saç Bakım Seti

Sağlıklı Saçlar için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı ve parlak saçlar, sağlığımızın önemli bir işareti olmanın yanı sıra birçoğumuz için görünüşünün de önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, özellikle saç sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek çeşitli saç ürünleri, şekillendirme araçları ve çevresel faktörler söz konusu olduğunda, sağlıklı saçlara sahip olmak zor bir görev olabilir.

Bazı basit ipuçlarını takip ederek ve bazı uygulamalardan kaçınarak saçlarımızın sağlıklı olmasını sağlayabiliriz. İşte sağlıklı saçlar için yapılması gerekenler!

1.Saçlarınızı yıkama sıklığını gözden geçirin

Kir, yağ ve ürün birikintilerini gidermek için saçınızı düzenli olarak yıkamanız önemlidir. Ancak, doğal yağları yok ederek kuruluğa yol açabileceğinden saçınızı aşırı yıkamaktan kaçının. Saçınızı her gün yıkamak, saç derinizi ve saçınızı nemli tutan temel yağları yok eder.

Bunun yerine, saçınızı haftada 2-3 kez yıkamayı deneyin. Bu, saç derinizin ve saç tellerinizin doğal nemini korumaya yardımcı olurken, aynı zamanda onları ısıyla şekillendirme araçlarının veya şampuanda bulunan sert kimyasalların neden olduğu hasarlardan koruyacaktır.

sağlıklı saçlar için

2.Düzenli kesim yaptırın

Saçları düzenli olarak kestirmek uçlardaki kırıkların alınmasını ve dolayısıyla saçın daha sağlıklı görünmesini sağlar. Aynı zamanda sağlıklı saç uçları saçın en iyi şekilde beslenebilmesi açısından da önemlidir.

sağlıklı saçlar için

3.Doğru şampuanı bulun

Şampuanlar saç bakım rutinimizin vazgeçilmez birer parçasıdır. Ancak zararlı içeriklere sahip şampuanlar saçlarımız üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Şampuanlar, saç derimiz ve saçımızdaki doğal yağları yok ederek kuruluğa, kırılmaya ve hatta saç dökülmesine yol açabilen deterjanlar içerir. Birçok şampuanda yaygın olarak bulunan bir bileşen olan sert sülfatlar da kafa derisi tahrişine ve alerjiye neden olabilir.

Aşırı şampuan kullanımı saçımızın ve saç derimizin doğal dengesini bozarak saç tipine bağlı olarak yağlı veya kuru saç derisine yol açabilir. Sağlıklı saçlar için saçlarımızı temiz tutmanın yanı sıra saç tipimize uygun doğru şampuanı seçmek ve saçlarımıza zarar vermemek için ölçülü kullanmak da çok önemlidir.

Otama Kırkpınarın Önerisi: Pika Pika Onarıcı Katı Şampuan

Plastik şişe içindeki endüstriyel şampuanlara alternatif, saçlarınızı sabunun yarattığı katılık hissi olmadan temizleyen doğal katı şampuan Pika Pika Onarıcı Katı Şampuan, GDO’suz bitkilerden, nobel ödüllü nemlendiricilerden, Ecosert sertifikalı koruyuculardan oluşur. 

Pika Pika Onarıcı Doğal Katı Şampuan içeriğini buradan inceleyebilirsiniz.

İçeriğinde yer alan bitkisel yağ asitleri, köpürtücü ve temizleyici içerikler, panthenol ve kreatin gibi saç teli yapısına özel bitkisel besleyici ve tamir edicilere ek olarak saç derisi ve saç foliküllerini uyaran, temizleyen uçucu yağlar ve bitki kökleri içerir. Boyalı saçlarda, çok kireçli sularda bile başarılı sonuç vermesi amacıyla üretilmiştir.

Pika Pika kullanan kullanıcıların geri bildirimlerini görmek için bu yazıyı okuyun: Pika Pika Katı Şampuan Kullananlar Ne Diyor?

4.Saçlarınızı ısıyla şekillendirmekten kaçının

Maşa, saç düzleştiricisi ve saç kurutma makinesi gibi ısıyla şekillendirme araçları hasara ve kırılmaya neden olabilir. Bunun yerine, bu araçları kullanmadan önce saçınızı havayla kurutmayı deneyin veya ısıya karşı koruyucu ürünler kullanın.

sağlıklı saçlar için

5.Jöle kullanmayın

Saçlarımızı şekillendirirken jöle ve türevi ürünlerin çok kolay bir kullanım sağladığını hepimiz biliyoruz. Ancak bu ürünler zaman içinde saç dökülmelerine yol açabilir ve çeşitli saç derisi problemlerine sebep olabilir. Bu gibi kimyasal ürünleri kullanmak yerine doğal alternatiflere yönelmek iyi bir seçenektir.

Otama Kırkpınarın Önerisi: Saç Şekillendirici Balsam

Saç tellerinin emebildiği nadir soğuk sıkım yağlardan oluşan ve saçları sertleştirmeden şekillendiren doğal vegan saç şekillendirici balsam, saçları sertleştirmeden şekil verir. Saçı ve uçlarını koruyan hindistan cevizi, hint yağı, keten tohumu, susam, portakal, defne yaprağı, lavanta yağlarından ve bitkisel balmumundan oluşur. 

Saç Şekillendirici Balsam içeriğini buradan inceleyebilirsiniz.

6.Saç diplerine bakım yapmayı unutmayın

Birçok insan kırılan saç uçlarına bakım yaparken saç derisini unutur. Saçların sağlıklı şekilde beslenebilmesi ve derinin hava alabilmesi için saç derisi bakımı da son derece önemlidir. Sağlıklı saç derisi hem saçları güçlendirir hem de kepek ve diğer deri problemlerinin önüne geçebilir.

Otama Kırkpınarın Önerisi: Saç Derisi Besleyici

Doğal vegan saç derisi besleyici, içeriğindeki saç foliküllerini aktive edici sabit ve uçucu yağlar sayesinde saç derisindeki kuruma, kaşıntı, dökülme ile mücadele eder. Saç foliküllerini canlandıran ve güçlendirmeye yardımcı olur.

Saç Derisi Besleyici içeriğini buradan inceleyebilirsiniz.

Otama Kırkpınarın Önerisi: Saç Bakım Toniği

Sağlıklı saçlar için kullanabileceğiniz bir diğer ürün olan Saç Bakım Toniği, özellikle şampuanı bırakarak sabuna geçiş sürecinde kullanıldığında saç derisinin ve saç tellerinin pH değerini dengeleyerek, yıkama sonrasında canlılık verir, saçların kendini toparlamasına ve sönüklüğün giderilmesine destek olur.

Saç Bakım Toniği içeriğini buradan inceleyebilirsiniz.

7.Dengeli beslenin

Protein, demir ve vitaminler gibi besinler açısından zengin bir diyet, sağlıklı saç uzamasını desteklemeye yardımcı olabilir. Düzenli saç bakımı uygulamaları saç sağlığı için önemlidir. Bunun yanı sıra beslenmemize dikkat etmek, saç foliküllerimizin ihtiyaç duyduğu optimum beslenmeyi sağlar. Bu sayede daha sağlıklı görünen parlak kilitlerle sonuçlanır.

sağlıklı saçlar için

8.Saçınızı güneşten koruyun

Tıpkı cildiniz gibi saçlarınız da güneşin UV ışınlarından zarar görebilir. Saçınızı korumak için bir şapka takın veya SPF korumalı bir saç kremi kullanın. Özellikle yaz aylarında deniz veya havuzdan çıktıktan sonra saçlarınızı mutlaka arındırın.


Sonuç olarak, sağlıklı saçlar için özen ve dikkat göstermek ve doğru ürünleri kullamak öncelikli şart. Bu yazıda paylaştığımız ipuçlarını izleyerek sağlıklı saç uzamasını destekleyebilirsiniz. Ve güzel, güçlü ve canlı saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçınızı doğru ürünlerle temiz tutmaktan, çevresel faktörlerden korumaya ve ısıyla şekillendirmeyi bırakmaya kadar, sağlıklı saçlara ulaşmanın birçok yolu vardır. Unutmayın, sağlıklı saç içten dışa doğru başlar. Bu nedenle saçınızın uzamasını ve sağlığını desteklemek için dengeli bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Biraz çaba ve özenle hak ettiğiniz sağlıklı, parlak ve güzel saçlara sahip olabilirsiniz.

Otama Kırkpınar’dan İndirimli Saç Bakım Seti

Saç telini ve saç derisini yıkama öncesinde ve sonrasında desteklemek amacıyla formüle edilmiş Saç Derisi Besleyici, Saç Bakım Toniği ve Saç Şekillendirici Balsamdan oluşan doğal vegan saç bakım setini indirimli olarak satın alabilirsiniz.

Ürünü inceleyin: İndirimli Saç Bakım Seti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language