Doğal organik cilt bakım ürünleri neden önemli?

Muhtemelen şimdiye kadar cildinizin vücudunuzdaki yaşayan ve nefes alan en büyük organ olduğunu duymuşsunuzdur. En büyük organınız olan cildiniz üzerine sürdüklerinizin %60’a kadarını emer. Emdiği bu içerikler kan dolaşımınıza girer ve tüm vücudunuzda dolaşır. O nedenle bu yazımızda doğal ve organik cilt bakım ürünleri kullanmanın önemine biraz değinmek istiyoruz.

Organik olmayan, endüstriyel cilt bakım ürünleri, farkında bile olmadığınız kadar çok toksin içerir. Şimdi cildimize sürdüğümüz şeylerin %60’ının emildiğini ve kan dolaşımına karıştığını biliyoruz. Bu zehirli içeriklere sahip ürünleri kullanarak vücudunuza ne tür bir zarar vermiş olabileceğinizi hayal edebiliyor musunuz? Zararlı cilt bakım ürünlerini kullanmaktan kaçınmanın en iyi yolu, Otama Kırkpınar’da ürettiğimiz, doğal vegan ve zehirsiz tarım uygulamalarıyla elde edilen içeriklerden üretilmiş ürünlere geçmektir. Şimdi bu ürünlere geçmenin önemini sekiz maddede özetlemeye çalışalım.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Doğal ürünlerle cilt bakımı gerçek mi?

Doğal ve organik cilt bakım ürünleri kullanmak için 8 mantıklı sebep

1. Sentetik ve endüstriyel cilt bakım ürünleri zararlı bileşenler içerir.

Süpermarkette veya bir kozmetik markette bulduğunuz herhangi bir endüstriyel cilt bakım ürününün bir şişesini elinize alıp içeriğini okuduğunuz zaman, içindekilerin herhangi birini tanıyor musunuz? Organik olmayan cilt bakım ürünleri, sodyum sülfat, mineral yağlar, silikon, paraben gibi sentetik, insan yapımı kimyasallar ve böcek ilacı kalıntıları olabilecek toksinler içerir.

Bu tarz ürünlerin formüllerinin büyük bir kısmı, cildinizin sağlığını hiçe sayarak kokuyu, dokuyu, rengi etkilemek için sentetik petrokimyasal türevlerden oluşur. Çalışmalar ayrıca cilt tahrişine, hormon dengesizliğine, organ toksisitesine ve hatta kansere neden olabilecek mineral yağlar, petrol, parabenler ve diğer kimyasalları içerebileceklerini de göstermektedir.

Örneğin günümüzde piyasada satılan deodorantların birçoğunun kansere, solunum sorunlarına, hormonal dengesizliğe, çevreye ve daha fazla sağlık sorununa neden olabilecek bileşenler içerdiği biliniyor. Otama Kırkpınar Krem Deodorantımız ise içeriğinde tamamen doğal bileşenler barındırıyor; daha da önemlisi paraben, alüminyum, triklosan, ftalatlar, yoğun parfümler gibi toksik bileşikler barındırmıyor.

Ürünü incelemek için tıklayın: Krem Deodorant

2. Doğal ve organik cilt bakım ürünleri doğal içeriklerden yapılır.

Doğal ve organik cilt bakım ürünleri ise zararlı kimyasal ihtiva eden ürünlerin aksine doğal bileşenlerden oluşur. Örneğin Otama Kırkpınar ürünlerimizin içeriklerini okuduğunuzda, yazan ürünlerin çoğunu veya tamamını tanıyabilirsiniz. Birçoğunun aslında bitkilerin latince isimleri olduğunu göreceksiniz.

Ancak elbette tüm doğal cilt bakım ürünleri organik içerikler içermeyebilir. Organik içerikler ürünün kalitesini bir hayli artırdığı gibi aynı zamanda fiyatını da artırdığından bazı üreticiler doğal ama organik olmayan, tarım ilacı kullanılmış, GDO’lu veya sentetik gübre ile yetiştirilmiş içerikler tercih edebilir. (Veya organik içeriklere ulaşamıyor olabilirler.)

O nedenle doğal cilt bakım ürünü alırken sadece ürünün doğal olması iç rahatlığıyla kullanabilmek için yeterli olmayabilir. %100 iç rahatlığından bahsedebilmek için doğal bileşenlerin aynı zamanda organik de olması gerekir. Çünkü bu organik bileşenler, böcek ilaçları, herbisitler, sentetik gübreler gibi katkı maddeleri ve kimyasallar kullanılmadan GDO’suz yetiştirilmektedir. Yani doğal organik cilt bakım ürünleri kullanarak, cildinizin ve vücudunuzun yalnızca size zarar vermeyecek, tahrişe ve alerjiye neden olmayacak gerçek, doğal içerikleri emmesini sağlayacaksınız.

Memleketin dört bir yanından aldığımız zehirsiz tarımla üretilmiş hammaddeleri soğuk sıkım makinemizde sıkıyoruz.

Biz Otama Kırkpınar’da en iyi hammaddeleri bulmak için müthiş bir emek ve zaman harcıyoruz. Yurdun dört bir yanında zehirsiz üretim yapan yerel üreticileri bulup, hammaddelerimizi onlardan temin ediyoruz. Bununla da yetinmiyor bulduğumuz hammaddeleri kitlesel fonlama ile aldığımız soğuk sıkım makinemizde sıkıp yağlarımızı bu şekilde elde ediyoruz. Elbette çok zahmetli ve yorucu bir süreç ama ortaya çıkan ürünlerin kalitesi buna değiyor. Daha önce Tohum Rotası ve Agroekolojik Kozmetik yazılarımızda bu süreçlerle ilgili ayrıntılı bilgi vermeye çalışmıştık.

3. Organik cilt bakım ürünleri daha etkilidir.

Organik olarak yetiştirilen bitkiler, organik olmayan bitkilerden daha yüksek düzeyde hayati antioksidan vitaminler içerir. Bu bitkiler, herbisitler ve böcek ilaçları olmadan yetiştirildikleri için, organik içerikleri de bu kirlilikten arındırılmıştır, bu da cildiniz ve vücudunuz için aynı anlama gelir. Buna ek olarak, çoğu organik cilt bakım ürünü %95 oranında aktif bileşen içerir. Karşılaştırıldığında, sentetik cilt bakım ürünleri %5 ila %10 kadar az aktif bileşen içerir.

Çok sevilen ve stoklara girdiği anda biten Pika Pika Onarıcı Katı şampuanımıza gelen bazı yorumlar. Organik ve doğal ürünler gerçekten etkilerini hem kokularıyla hem de sonuçlarıyla belli ediyor. Kullanıcı yorumlarının tamamını okumak isterseniz: Pika Pika Kullananlar Ne Diyor?

Pika Pika Onarıcı Katı Şampuanın içeriğini incelemek ve satın almak isterseniz: Pika Pika Onarıcı Katı Şampuan

4. Doğal ve organik ürünler cildiniz ve sağlığınız için daha iyidir.

Endüstriyel cilt bakım ürünlerinde bulunan sentetik içerikler anında sonuç verip, yarattıkları etkiyle gözlerimizi kamaştırabilir. Ancak bu ürünler uzun vadede zarar da verebilir. Kimyasal içerikleri, ciltte kırışıklıkları yumuşatma ve lekeleri azaltma gibi anında gözle görülür sonuçlar sağlayabilir. Ancak uzun süreli kullanımda, vücudunuz bu yabancı, zararlı maddelere sürekli maruz kalmaya uyum sağlamaya çalışırken, bu kimyasallar cildinize zarar verir ve onu zayıflatır.

Bu cilt tahrişine, artan hassasiyete, erken yaşlanmaya ve tıkanmış gözeneklere neden olur. Buna ek olarak, birçok geleneksel cilt bakım ürünü, ftalatlar, sodyum lauril sülfat ve parabenler gibi endokrin bozucu kimyasallar içerir. Bu bilinen kanserojenler, bağışıklık, üreme ve endokrin sistemlerinizi ciddi şekilde bozabilir. Bu ürünlerden ne kadar çok kullanırsanız, o kadar yüksek toksik konsantrasyonlar vücudunuza girip birikebilir ve gelecekte birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Bununla birlikte, doğal ve organik cilt bakım ürünleri kullanarak, vücudunuzla uyum içinde çalışan ve cildinizin daha iyi dengelenmesini ve kendini onarmasını sağlayan gerçek bileşenlerden gerçek besinsel faydalar elde ettiğinizden emin olursunuz. Örneğin hindistancevizi yağı, bal, aloe vera ve karite yağı gibi doğal organik içeriklerin cildi yatıştırdığı, beslediği, nemlendirdiği ve pürüzsüz ve yumuşak bir cilt sağladığı bilinmektedir. Ciltteki sonuçların ortaya çıkması daha fazla zaman alabilir ama en azından doğal ve organik cilt bakım ürünlerinin cildinize karşı nazik olduğunu ve uzun vadede cildinize ve sağlığınıza zarar vermeyeceğini bilirsiniz.

Ürünü incelemek için: Doğal Vegan Katı Nemlendirici

5. Zulüm içermeyen cilt bakım ürünlerini seçiyorsunuz.

Güzellik endüstrisinin, ürünlerinin insan kullanımı için güvenli olduğundan emin olmak için hayvanlar üzerinde testler yaptığı iyi bilinen bir gerçektir. İyi haber şu ki, doğal içerikli ürünlerin bizim için güvenli ve zararsız olduğunu bildiğimiz için, doğal ve organik ürünlerin bu tür acımasız testlere ihtiyacı yok. Doğal ve organik cilt bakım ürünleri kullanmayı tercih ederek, hayvanlar üzerinde yapılan deneylerin son verilmesini desteklemiş olursunuz.

Otama Kırkpınar’daki tüm ürünlerimizi doğal ve zehirsiz tarım yöntemleriyle elde edilmiş içeriklerden üretiyoruz. Aynı zamanda tüm ürünlerimiz vegan ve zulümsüz. Siz de ürünlerini satın alacağınız markaların “Cruelty Free” logosu olup olmadığına bakabilir veya zulüm içermeyen üretim yaptığına dair beyanını dikkate alabilirsiniz.

6. Doğal ürünler çevreye daha saygılıdır.

Doğal ve organik cilt bakım ürünleri, zehirli ilaçlar ve sentetik gübre olmadan, doğal olarak yetiştirilen bileşenler kullandığından, gezegende, özellikle toprakta, suda ve havada zararlı bir ayak izi bırakmazlar. Ayrıca organik ya da zehirsiz üretimde, kanalizasyona ve toprağa geri dönen önemli ölçüde daha az atık ve toksin vardır.

Doğal ve organik cilt bakım ürünleri kullanarak çevresel etkinizi en aza indirmeye ve çevremizin sürdürülebilirliğini desteklemeye yardımcı olursunuz.

Örneğin biz Otama Kırkpınar olarak doğal ve zehirsiz tarım ile üretilen tohumları yerel üreticilerden topluyoruz. Bu tohumların yağlarını soğuk sıkım makinemizde sıkarak çıkarıyoruz ve bu harika yağlarla mis gibi doğal vegan kozmetik ürünler üretiyoruz. Soğuk sıkımdan kalan posaları da un yapıyoruz ve bu glutensiz unları yemeklerde afiyetle kullanıyoruz.

7. Organik cilt bakım ürünleri erken cilt yaşlanmasını önleyebilir.

Yaşlanma doğal bir süreçtir ve yaşlandıkça cilt dejenerasyonu yaşanması da bir o kadar normaldir. Bununla birlikte, cildin erken yaşlanması, altta yatan bozuklukları yansıtan endişe verici bir işarettir. Bu nedenle, erken cilt yaşlanmasının önlenmesi, mümkün olan en kısa sürede atılması gereken gerekli ve önemli bir adımdır. Piyasada “yaşlanma karşıtı” olarak satılan birçok ürün bulunsa ve bazıları gerçekten işe yarasa da, içeriklerinde bir dizi zararlı ve toksik kimyasal da barındırırlar. Hatta bazıları uzun vadede cildin önemli özelliklerini kaybetmesine ve yaşlanmasına dahi yol açabilir.

Doğal ve organik cilt bakım ürünleri ise vücudumuzla daha uyumludur ve cildimizi potansiyel olarak sorunlu maddelere maruz bırakmadan erken yaşlanmayı hafifletebilirler.

8. Parlak ışıltılı ancak yapay olmayan bir cilt.

Doğa, sayısız armağanla doludur. Doğrudan doğadan elde edilen organik içeriklerle yapılan cilt bakım ürünleri, hepimizin arzuladığı sağlıklı cilde ulaşmamıza yardımcı olur. Çünkü bu içerikler organik gıdalarla aynı kriterleri karşılar. Yani sentetik formüller, karmaşık kimyasallar ve yapay kokular yoktur. Bunun yerine, organik cilt bakım ürünleri aloe vera, hint yağı, hindistancevizi yağı, sandal ağacı, gül suyu, papatya, portakal yağı, lavanta vb. doğada zaten bulunan içeriklerden oluşur.

Umarız bu yazı, doğal ve organik bakım ürünlerinin faydalarını ve bunların cildiniz, sağlığınız ve hatta çevre için neden daha iyi olduğunu anlamaya yardımcı olmuştur. Bugün sağlığınıza yatırım yapmaya başlayın ve henüz yapmadıysanız doğal ve organik cilt bakım ürünlerine geçiş yapın!

Sitemizdeki tüm cilt bakım ürünlerini ve indirimli setleri görmek için tıklayın: Otama Kırkpınar Ürünleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language