Gıda Kahramanları: İçimizdeki Gönüllüler

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) Dünya Gıda Günü sebebiyle gerçekleşen “Gıda Kahramanları: İçimizdeki Gönüllüler” etkinliğindeki konuşmada biz de Otama Kırkpınar olarak konuşmacılar arasındaydık.

20 Ekim 2020 günü, saat 19:00‘da Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve BM Gönüllüleri (UNV) Türkiye ofislerinin ortaklığıyla düzenlenen #DünyaGıdaGünü etkinliği kapsamında, yolları gıda ve tarım ile kesişen farklı sektörlerden girişimciler, çalışmalarına ilham veren unsurları paylaşarak etkinlik kapsamında kendi gönüllülük hikayelerini anlattılar.

Yapılan konuşmalarda bütün girişimciler kendi deneyimlerini ve çıktıkları yolculukta sürdürülebilir bir yol izleme süreçlerini ele aldılar. İçimizdeki gönüllüler arasından biz de Otama Kırkpınar olarak bizi gezegeni ve doğayı korumaya yönelten şeyin ne olduğu sorusu ile konuşmamıza başladık. Avrupa’da okurken bisikletlilerin varlığını araç kullananlara anlatmak için yaptığımız eylemlerden birinde akşam yemeği için marketlerin çöplerindeki yenilebilir durumda bulunan besinlerle karşılaşma hikayemiz, aslında Otama’nın kuruluşunu tetikleyen süreçlerden biriydi. Sistemin içindeyken dışına çıkabilme eylemlerimizi nasıl oluşturabileceğimize de bu etkinlikte değinme fırsatımız oldu.

Birleşmiş Milletler Habitat biriminin Merve’yi Kenya Merkezlerine davet etmeleri, Merve’nin dünyanın farklı ülkelerinde yapılan her hareketin Afrika’daki etkilerini de gözlemleme fırsatı edinmesine yol açtı. Bizim keyif için içtiğimiz bir kahvenin Afrika’da kaç canlının yaşam alanını heba ettiğine şahit oldu.

Kendi yaşamlarımızda yaşanabilir yaşam pratiklerine geçmenin önemi ile çıktığımız yolculukta 7 sene boyunca tarım ilaçsız pirinç aramaktan; doğada bizim yaşamımız sonlandıktan sonra bile atık olarak kalacak plastik ürünlere alternatifler üretme yolculuğumuza kadar pek çok başlığı dillendirmiş olduk.

Temiz Kozmetik Üreten İçimizdeki Gönüllüler: Otama Kırkpınar

Zehirsiz gıdaya, temiz ve doğal tarım ürünlerine bir şekilde ulaşıyor olsak da her gün aynanın karşısında yüzümüze sürdüğümüz, dişimizi ve bedenimizi temizlediğimiz ürünlerin temizlik ve doğallığı ile ilgili ne biliyoruz? İşte bu soruları önce kendi yaşamımız için sorarken aslında bizim gibi, böyle temiz içerikli ürünlere erişmek isteyen binlerce insanın olduğunu fark ettik.

Bu doğrultuda, daha yaşanabilir bir dünya için temel ihtiyaçlarımızda zehirsiz, atıksız, sürdürülebilir ürünlere ulaşma idealimizin bizi gıda ve tarım ile kesişen bir yola nasıl sürüklediğini yayın kaydından dinleyebilirsiniz. Diğer katılımcıların da kendi gönüllülük projelerini anlattıkları hikayeler umarız ki sizlere de ilham olur.

Dünyayı daha yaşanabilir kılmak için önce kendi yaşamlarında dönüşüme başlayanlardan olmak isterseniz; unutmayın, değişmek için en güzel gün bugündür. İçimizdeki gönüllüler değişimin mümkün ve gerekli olduğunun farkında, peki ya siz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language