Atıksız Doğal Saç Bakımı Neden Önemli?

Piyasada çok farklı çeşitlerde saç bakım ürünleri görmek mümkün. Düz saçlar için, dalgalı saçlar için, boyalı saçlar için, kuru saçlar için ve daha fazlası… Peki bu bakım ürünleri vaatlerini yerine getirirken ne gibi toksik kimyasallar kullanıyor? Doğal saç bakımı yapmak imkansız mı? Atıksız saç bakımı nasıl yapılabilir? Aslında saçlarımızın bakımlı olması için onlarca farklı kimyasal içeriğe ihtiyacımız yok.

Saç bakım ürünlerinde bulunan ve kaçınmanız gereken 12 malzeme

Saç bakım ürünlerinde bulunan ve hem insan hem de çevre sağlığı için zararlı olan bazı malzemeler var. İşte o içeriklerden bazıları şöyle:

 1. Alkol: Her alkol türü saç için kötü değildir. “s” veya “c” ile başlayan organik alkol türleri içerikleri zararlı olmayabilir. Bunlar saçı nemlendirmeye yardımcı olabilir. Araştırın. İçindekiler kısmını okumaktan çekinmeyin.
 2. Amonyum Lauril Sülfat veya Sodyum Lauret Sülfat (SLES) ve Sodyum Lauril Sülfat (SLS): Sülfat saçları yağdan arındırmak için saç bakım ürünlerine eklenir ancak bu aynı zamanda saçların kuru, aşınmış ve zararlı maddelere karşı savunmasız kalmasına da yol açabilir. SLS aynı zamanda toksik etkilere yol açabilen köpüğü yaratmak için de kullanılır.
 3. Dietanolamin (DEA) ve Trietanolamin (TEA): Yapılan bilimsel çalışmalar bu bileşenlerin kansere yol açabileceğini gösteriyor.
 4. Dimetikon: Bu bir silikon türüdür. Saçı parlaklaştırmayı sağlarken bir yandan da daha çabuk yağlanmaya yol açar. Ayrıca derinizdeki gözenekleri tıkayarak saç dökülmesine neden olabilir.
 5. Formaldehit: Kansere neden olabilen bir başka içeriktir, saç bakım ürünlerinde bulunabilir.
 6. Parabenler: Bakterileri öldürmek için bakı ürünlerinin içine katılır. Bilimsel çalışmalar, parabenlerin kanser hücrelerinin büyümesini artırmakla bağlantılı olduğunu göstermiştir.
 7. Polietilen Glikoller (PEG): Petrolden elde edilir ve genellikle insan organizmasına çok zararlı yan ürünler içerir.
 8. Retinil Palmitate: Cilt tahrişlerine yol açabilir ve diğer organlarda hasara neden olabilir.
 9. Kokamidopropil Betain: Köpüğü artıran bir bileşendir. Ciltte tahriş yaratabilir.
 10. Sodyum klorür: Tuzun bir başka adıdır. Hassas bir cildiniz varsa tuzdan kaçınmalısınız, bakım yapmak yerine zarar verebilir. Ayrıca saç dökülmesine ve gözlerde tahrişe neden olabilir.
 11. Triklosan: Bu kimyasal bakterileri öldürür. Diğer taraftan beyinde kanser ve hasara neden olabilir.
 12. Kimyasal kokular: Güzel koku vermek için çeşitli zararlı kimyasallar kullanılır. Saç bakım ürünlerinde organik ve bitkilerden elde edilen doğal, vegan içeriklere sahip doğal saç bakımı ürünlerini tercih edin.

Doğal Saç Bakımı İçin Atıksız Vegan Ürünler

Saç bakımınız için bir yılda kaç tane ürün kullandığınızı düşünün. Şampuanlar, saç kremleri, saç maskeleri, jöleler, kuru şampuanlar, saç şekillendiricileri… Bu ürünlerin büyük çoğunluğu ise plastik ambalajlarda satılıyor. ABD’de kişisel bakım ürünlerinin yaklaşık %40’ının geri dönüştürüldüğü biliniyor. Kullandıktan sonra genellikle çöpe attığımız bu bakım ürünleri doğada plastik atıklar halinde kalarak çevreyi kirletmeyi sürdürüyor. İşin bu yönünü düşününce atıksız doğal saç bakımı daha iyi bir seçenek olmuyor mu gerçekten?

Bu olumsuz etkilere karşılık, ambalajsız, vegan ve doğal saç bakımı ürünlerinin sayısı da her geçen gün artıyor. Örneğin doğal vegan katı şampuanların her biri yaklaşık 80 yıkamaya kadar (saç yıkama sıklığınıza bağlı olarak 3-4 ay) kullanılabilir ve bu 2-3 plastik şişeli şampuana eş değerdir. Nemlendirici bakım kremleri veya saç maskeleri ise 3-4 ay dayanır veya tek kullanımlıktır.

Saçlarınızı tararken plastik içerikli taraklar kullanmak yerine bambu veya tahta fırça kullanabilirsiniz. Elinizde mevcut bir tarak varsa sırf plastik olduğu için atıp yerine ahşap fırça almak yerine elinizdeki fırça ömrünü tüketene kadar kullanabilirsiniz. Saçınızı düzenli olarak taramak saç maskeleri ve saç kremleri kullanmaktan kurtulmanızı sağlayabilir.

Otama Kırkpınar Vegan Doğal Saç Bakım Ürünleri

Saç Şekillendirici Balsam

Özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlı kişiler saç şekillendirici kullanma ihtiyacı duyabiliyor. Bunun için bir Otama Kırkpınar ürünü olan, saç tellerinin emebildiği nadir soğuk sıkım yağlardan oluşan ve saçları sertleştirmeden şekillendiren doğal vegan saç şekillendirici balsamını kullanabilirsiniz.

40ml’lik cam kavanozda gelen doğal saç bakımı ürünüdür. Vegan kozmetik ürünü olan saç şekillendirici balsam bittikten sonra atık çıkarmaz, ambalajı yeniden farklı işlevler verilerek kullanılabilir.

Saçları sertleştirmeden şekil veren doğal bir jöle olma özelliği taşıyan vegan doğal saç şekillendirici balsam, saç tellerini ve saç uçlarını koruyan hindistan cevizi, hint yağı, keten tohumu, susam, portakal, defne yaprağı, lavanta yağlarından ve bitkisel balmumundan oluşur. Sabun ya da katı şampuan kullanılması fark etmeksizin tamamlayıcı olarak kullanılabilir. Dalgalı saçları belirginleştirir; yıpranmış, çatallaşan saçları besler. Doğal saç bakımı ürünü olan şekillendirici, şekil vermenin yanı sıra, sadece saçların emebildiği nadir sabit yağlardan oluştuğu için saçınızın tellerini de besler. Eğer saç bakımınızda jöle ve benzeri ürünleri kullanıyorsanız onların yerine doğal vegan saç şekillendiriciyi kullanarak aynı zamanda saçlarınızı besleyebilirsiniz.

Otama Kırkpınar’ın ürününü incelemek için buraya tıklayabilirsiniz: Saç Şekillendirici Balsam


Doğal Vegan Katı Şampuan: Pika Pika

Atıksız saç bakımı için kullanabileceğiniz bir diğer ürün de Pika Pika Katı şampuandır. Saçlarınızı sabunun yarattığı katılık hissi olmadan temizler. İçeriğinde yer alan bitkisel yağ asitleri, köpürtücü ve temizleyici içerikler, panthenol ve kreatin gibi saç teli yapısına özel bitkisel besleyici ve tamir edicilere ek olarak saç derisi ve saç foliküllerini uyaran, temizleyen uçucu yağlar ve bitki kökleri içerir. Boyalı saçlarda, çok kireçli sularda bile başarılı sonuç vermesi amacıyla üretilmiştir.

Bu ürünü buradan satın alabilirsiniz: Pika Pika Onarıcı Katı Şampuan


Saç Derisi Besleyici

İçeriğindeki saç foliküllerini aktive edici sabit ve uçucu yağlar sayesinde saç derisindeki kuruma, kaşıntı, dökülme ile mücadele eden, saç foliküllerini canlandıran ve güçlendirmeye yardımcı olan Saç Derisi Besleyici, içeriğindeki aktive edici yağlar saç derisindeki kuruma ile mücadele etmeye, saç foliküllerini canlandırmaya ve güçlendirmeye yardımcı olur.

Bu ürünü buradan satın alabilirsiniz: Saç Derisi Besleyici


Saç Bakım Toniği

Saç bakım toniği, içeriğindeki hidrolatlar yani çiçek suları ve meyve asitleri sayesinde saç tellerini arındıran, yumuşatan ve saç foliküllerini uyarmaya yardımcı olan bir saç bakım ürünüdür. Saç bakım toniğini saçınızı ağırlaşmış hissettiğinizde ya da temizken desteklemek istediğinizde kullanabilirsiniz.

Bu ürünü buradan satın alabilirsiniz: Saç Bakım Toniği


Atıksız Depozitolu Kozmetik

Eğer kullanmaya ihtiyacınız yoksa boş cam ambalajları gönüllü toplama noktalarında toplanarak dükkana geri gönderebilirsiniz. Otama Kırkpınar Instagram hesabımızdan bu toplama noktalarını öğrenebilir; boşlarınızı teslim edebilirsiniz. Eğer şehrinizde toplama noktası yoksa ve siz gönüllü olup, bu dayanışma ağına ve ekolojik döngüye dahil olmak isterseniz yine Instagram’daki ilgili gönderimize buradan ulaşabilirsiniz: #boşlarıtopluyoruz

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.