Doğal Cilt Bakımı Nedir?

Günümüzde birçoğumuz kozmetik ürünlerin dahil olduğu her alanda doğal yöntemlere yönelme eğilimindeyiz. Doğal cilt bakımı da bunlardan biri. Zaten aslında ürün içerikleri konusunda bilgilendikçe bunu yapmamak neredeyse imkansız.

Gerçekten de piyasada bulunan cilt bakım ürünlerinin içerikleri incelendiğinde birçok toksik kimyasal barındırdıkları daha ilk bakışta göze çarpıyor. Doğal cilt bakımına yönelim artarken aynı zamanda doğal ürünlerin ne kadar işe yarayıp yaramadığı da bir diğer tartışma konusu. Biz de bu konuda “Doğal Cilt Bakım Ürünleri Gerçekten İşe Yarıyor Mu? başlıklı bir yazı yayınlamıştık. Eğer hala okumadıysanız bu yazıya göz atmanızı tavsiye ederiz.

Doğal cilt bakımı için kullanabileceğiniz organik sertifikalı içeriklerle üretilmiş, her biri özenle seçilmiş hammaddelerle ürettiğimiz ürünleri sitemizde “Ürünler” bölümünde bulabilirsiniz. Ama bu yazıda daha çok doğal cilt bakımı nedir, nasıl olmalıdır onlardan kısaca bahsedeceğiz.

Doğal cilt bakımı nedir?

Doğal cilt bakımı, genel itibariyle içeriğinde toksik maddeler bulundurmayan, insan sağlığına ve çevreye zararlı olmayan, doğal ve zehirsiz hammaddelerle üretilen ürünlerle yaptığımız cilt bakımını ifade ediyor kısaca.

Doğal cilt bakımı için Otama Kırkpınar yerel üreticilerin ürettiği zehirsiz ürünleri de içeren, evde yaptığımız kişisel bakım ürünlerine kadar uzanan geniş bir yelpazeden söz ediyoruz. Ancak üzücü olan şu ki, bu ürünler her ne kadar daha güvenli olsalar da endüstriyel ürünler kadar etkili ve hızlı sonuç vermedikleri için birçok insan kısa sürede pes edip tekrar endüstriyel ürünlere geçiş yapabiliyor.

Cilt bakımı çok kapsamlı bir konu ve her cilt tipi birbirinden farklı. O nedenle içeriğinde hızlı sonuç vermesi için çeşitli toksik maddeler ve zararlı kimyasallar barındıran ürünler bile bazen etkisiz kalabilirken doğal cilt bakım ürünlerine bir şans vermekte fayda olduğunu düşünüyoruz.

Doğal cilt bakım ürünleri

Doğal cilt bakımı dendiğinde akla tabii ki hemen doğal bakım ürünleri geliyor. Aslında doğal cilt bakım ürünleri kullanmanın önemini “Doğal Cilt Bakım Ürünleri Neden Önemli?” yazımızda ayrıntılarıyla ele almıştık. Eğer detaylı bilgi almak isterseniz bu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu yazıyı okuyanlar için de kısaca bilgi verelim. Endüstriyel cilt bakım ürünlerinin çok sayıda toksik içerik barındırdığı günümüzde bilinen bir şey. Bu toksik içeriklerin bize zararı nasıl ortaya çıkıyor derseniz cildimize sürdüğümüz şeylerin %60’ı emiliyor ve kan dolaşımına karışıyor. Yani bu, toksik içeriklerin de kan dolaşımımıza karıştığı anlamına geliyor.

Endüstriyel cilt bakım ürünlerinin zararları

Peki doğal olmayan cilt bakım ürünlerinin zararları neler? Yine yukarıda linkini paylaştığımız yazımızda bu konuyu ayrıntılarıyla ele almıştık ama burada da kısaca listelemiş olalım:

  • Bu tarz ürünlerin büyük bir kısmı, kokuyu, dokuyu, rengi etkilemek için sentetik petrokimyasal türevlerden oluşur. Çalışmalar ayrıca cilt tahrişine, hormon dengesizliğine, organ toksisitesine ve hatta kansere neden olabilecek mineral yağlar, petrol, parabenler ve diğer kimyasalları içerebileceklerini de göstermektedir.
  • Endüstriyel ürünler cildinize ilk bakışta iyi geliyor olabilir ancak uzun süreli kullanımda, vücudunuz bu yabancı, zararlı maddelere sürekli maruz kalmaya uyum sağlamaya çalışırken, bu kimyasallar cildinize zarar verir ve onu zayıflatır.

Yani uzun lafın kısası piyasaki ürünler kısa vadede etkili sonuçlarıyla gözümüzü kamaştırıyor olabilir ama uzun vadede hem genel sağlığımız hem de cilt sağlığımız için tehlike oluşturabilirler. Zaten hayatımızın her alanında maruz kaldığımız toksik maddelerden mümkün olduğunca kaçınarak daha sağlıklı kalabiliriz.

Otama Kırkpınar’da ürettiğimiz, doğal vegan ve zehirsiz tarım uygulamalarıyla elde edilen içeriklerden üretilmiş ürünler gibi doğal cilt bakım ürünlerine geçerek cilt bakımınızı zehirsiz hale getirebilirsiniz.

Comments (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language