Atıksız Diş Fırçası Nasıl Olur?

Diş fırçası hepimizin her gün kullandığı ortak ürünlerden biri. Küçük yaşlarımızdan itibaren kişisel diş fırçalarımızı kullanmaya başlıyoruz ve ömrümüzün sonuna kadar da kullanıyoruz. Peki plastik diş fırçaları ne kadar atık yaratıyor? Atıksız diş fırçası seçenekleri neler? Atıksız ağız bakımı yapmak mümkün mü?

Diş hekimleri diş fırçalarının üç veya dört ayda bir değiştirilmesini öneriyor. Bu hesapla, yalnızca ABD’de her yıl bir milyardan fazla diş fırçası kullanılıyor. Dünyadaki herkesin bu tavsiyelere uyması durumunda ise yılda yaklaşık 23 milyar diş fırçası çöpe atılıyor. Çoğu diş fırçası geri dönüştürülemez çünkü kompozit yapıları gereği ayrıştırılmaları imkansız olmasa da son derece zor.

Neyse ki, plastik sorununun önemli bir parçası olan ve her gün kullandığımız diş fırçalarına atıksız diş fırçası alternatifleri üretilmeye başlandı. Otama Kırkpınar olarak biz de, atıksız doğal diş fırçası alternatiflerden birini üretiyor olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Diş Fırçaları ve Çevre Kirliliği

İklim değişikliği, plastik sorunu, ekolojik ve doğal yaşam kaygıları ile zehirsiz kozmetik ürünleri tercih eden insanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Kullanıp attığımız çoğu plastik ambalajlı ürünün doğaya, hayvanlara ve insanlara verdiği zararlar ile ilgili artan bilgi birikimi, bireylerin atıksız vegan kişisel bakım ürünleri talep etmelerine yol açıyor. Ekolojik kaygılar güden yerel üreticiler ve hatta plastik sorununun farkına varan büyük firmalar da plastik ve toksik kimyasal içeren ürünlere alternatif olarak atıksız vegan kozmetik ürünleri üretiyor.

Sahillerdeki plastikleri temizleyen kurumlardan biri olan Hawaii Sustainable Coastlines‘ın kurucusu Kahi Pacarro, eyalet çapında yaptıkları plaj temizliği sırasında neredeyse 20 ila 100 plastik diş fırçası topladıklarını söylüyor. Her yıl yenileri üretilen ve kullanıldıktan sonra çöpe atılan bu plastik atıkların ilki 1930’larda üretilmişti. O günden bu yana plastik diş fırçası üretimi istikrarlı bir şekilde arttı. Yüzyıllar boyunca doğada bulunan doğal malzemeler ile yapılan diş temizliği, plastik inovasyonunun baş döndürücü ilk günlerinden yani 20. yüzyılın başlarından itibaren yerini plastiklere bıraktı. Plastiklerin doğada neredeyse yok olmayacak şekilde kalıyor olması nedeniyle de 1930’lardan bu yana üretilen her plastik diş fırçası dünyanın bir yerlerinde çöp parçası olarak varlığını sürdürüyor.

Plastiğe Karşı Atıksız Diş Fırçası

İnsanlar tarih boyunca diş temizliğine önem verdi. Antik Mısır mezarlarında yapılan kazı çalışmaları sırasında arkeologlar diş temizliği için kullanıldığı bilinen “diş çubukları” buldular. Romalı şair Ovid ise dişleri her sabah yıkamanın iyi bir fikir olduğundan bahseder. 1920’lerin başlarından itibaren de ABD’de her dört kişiden birinde diş fırçası olduğu bilinmektedir.

Çoğu insan ömrü boyunca yaklaşık 300 diş fırçası değiştirir. Büyük kısmı plastik olan bu diş fırçaları küçük parçalar olduğu için geri dönüşüm makinelerine sıkışırlar ve bu nedenler geri dönüştürülemezler. Yapılan araştırmalarla bir yılda ABD’de çöpe atılan diş fırçalarını yere koyarsanız dünyanın etrafını 4 kez saracağı sonucuna ulaşılmıştır. Bütün bunlar göz önüne alındığında ve diş sağlığı için diş fırçalamanın önemi vurgulanırken ekolojik bir şekilde diş fırçalamak da mümkündür.

Her gün en az bir kere kullanılan bu temel nesneyi plastik kullanmadan nasıl üretiriz diye düşünen tasarımcılar birçok sonuca ulaştı. Bazı şirketler bambu, ahşap, geri dönüştürülmüş plastik, doğada çözünebilir doğal hammaddeler kullanarak atıksız diş fırçası üretmeyi başardı. Bambu saplara sahip atıksız diş fırçaları plastik sorununu büyük ölçüde çözmüş gözüküyor. Ancak piyasadaki çoğu diş fırçasının fırçalarında hala naylon kıllar bulunduğu ve bu nedenle en azından fırçanın o kısmının sökülerek ayrı bir çöpte toplanması gerektiği vurgulanıyor. Bazı diş fırçalarının fırçasındaki kıllar daha uzun süre dayanacak şekilde tasarlanır ve yılda dört yerine daha az sıklıkta değiştirilerek yılda iki fırça kullanılması sağlanır. Ancak yine de kıl kısımları plastik olduğu için atık oluşturmaya devam ederler.

Otama Kırkpınar Atıksız Diş Fırçası

Vegan kişisel bakım ürünleri giderek daha fazla kişinin bakım rutinlerine eklediği ekolojik bir seçenek olmaya başladı. Kullandığımız ürünlerin bizdeki kullanım ömrü bittikten sonra doğada yüz yıllar boyunca kalıyor olmasına karşılık Otama Kırkpınar olarak ürettiğimiz, içinde atıksız doğal diş fırçası da olan Yok Olabilen Şeyler Seti, atıksız kozmetik ürünler tercih edenler için hazırlandı. Sürdürülebilir seyahat kiti arayanlar için de harika bir seçenek olan bu sette, misvak, kayın, pamuk ve bambudan oluşan doğal vegan hammaddeler kullanıldı. Kit içerisinde, 2 adet misvak uçlu, uçları değişebilen atıksız diş fırçası, 2 adet yedek diş fırçası ucu ve 4 adet bambu-pamuk kulak çubuğu bulunuyor.

Bitkilerle, atıksız vegan ve ekolojik bir şekilde kişisel bakım ve temizlik gerçekleştirmek mümkün. Eğer siz de bu atıksız vegan seyahat kitini satın almak isterseniz sürdürülebilir seyahat kiti olan ürünümüzü buradan inceleyebilirsiniz: Yok Olabilen Şeyler Seti!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language