Doğal Vegan Güneş Kremi İle Güneşten Korunabiliriz

Vücudumuzun en çok alan kaplayan organı cildimizdir. Doğal vegan güneş kremi tercih ederek hem cildimizi hem de doğayı koruyabiliriz. Güneşten korunmaya çalışırken satın aldığınız kremlerin doğal ve atıksız olmasını tercih ediyorsanız bu yazıda size neden doğru bir tercih yaptığınızı anlatacağız. Çevrenizdeki kişilere de yazıyı göndererek bu konuda bilinçlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Havalar ısınmışken açık alanda daha fazla vakit geçirmeye başladık. Sıcaklardan dolayı cildimizi uzun kıyafetlerle kapatmak da istemiyoruz. Güneş cildimize daha fazla temas ederken, güneş kremi kullanmanın cilt kanserini ve erken cilt yaşlanmasını önlediği biliniyor. Hepimizin alışık olduğu, çoğu markette plastik ambalajlar içerisinde satılan güneş kremleri zannettiğimiz kadar cilt dostu olmayabilir. Öte yandan, kullanıldıktan sonra atılan ambalajları ile çevreye de oldukça zararlı ürünler bırakılmış olur.

Piyasadaki Güneş Kremlerinin Dezavantajları

Vücudumuza sürdüğümüz kozmetik ürünlerinin içeriğini ne kadar biliyoruz? Oksibenzon, oktinoksat ve çeşitli parabenler içeren bileşenleri ile önce kendimize daha sonra denize girdiğimizde veya duş aldığımızda deniz canlılarına ve diğer insanlara zarar veriyor olabiliriz. Denizde yüzen ve güneş kremini duşta cildinden arındıran insanlar aracılığıyla her yıl 14.000 ton güneş koruyucusunun mercan resiflerine ulaştığı tahmin ediliyor. Hatta Hawaii, Palau ve Avustralya gibi ünlü tatil yerlerinde, mercan resiflerine zarar verebilecek maddeler içeren güneş kremlerinin yasaklandığı da biliniyor.

Cildimizi korumak için sürdüğümüz bir ürünün cilt kanseri yapma olasılığının olması ne kadar ironik değil mi? Piyasada kolaylıkla bulabileceğimiz çoğu güneş kreminde yarattığı cilt hastalıklarının yanı sıra, içeriğinde hormon bozucu olduğu bilinen toksik ve sentetik kimyasallar da bulunabiliyor. Satın aldığınız kremlerin içeriğiyle ilgili önceden detaylı bir araştırma yapmakta fayda var.

Doğal Vegan Güneş Kremi İçeriği ve Plastiksiz Ambalaj

Güneş kremlerinin içeriğinde kullanılan bazı doğal mineraller UV ışınlarını engellemeye yardımcı olur. Mineral içerikli güneş kremleri UVA ve UVB radyasyonunu yansıtarak cildi korurken, kimyasal güneş kremi cildinize nüfuz ederek UV ışınlarını yayarak cildinizi korur. Yapılan araştırmalar kimyasal güneş kremlerinin güvenli kullanılabileceğini raporluyor ancak, bu kimyasalların cilt tarafından emildiğini bilmek gerekiyor. Mineral içerikli güneş kremlerinin ise daha güvenilir olduğunu söylemek gerekir.

Hassas ciltli bireyler veya çocukların kullanımına en uygun doğal vegan güneş kremi içeriğinin çinko oksit hammaddesi olduğu söylenmektedir. Bu bileşen oldukça güvenlidir ve vücut tarafından emilmeden güneşin zararlı ışınlarını yansıtan bir bariyer görevi görür. Mineral içerikli, doğal bitkisel yağlardan oluşan güneş kremi içerikleri; akne, cilt iltihabı, kızarıklık gibi cilt sorunlarını en aza indirmeye de yardımcı olur.

Bir yılda üretilen toplam plastik hacminin tahmini olarak %26’sının plastik ambalajlardan oluştuğu düşünülüyor. Üretilen bu ambalajların ise yaklaşık %72’sinin çöpe gittiği ve geri dönüştürülmediği biliniyor AB’de 2016 yılında toplam ambalaj atığının yaklaşık 87 milyon ton olduğu hesaplanmış. Yani bu, insanların her yıl kişi başı170 kg plastik ambalaj atığından sorumlu olduğu anlamına geliyor. Bu nedenle plastik ambalaj içermeyen ürünleri tercih etmek, bireysel olarak çevre üzerindeki olumsuz etkimizi azaltmak için en doğru adımlardan biri.

Plastik ambalajlı ürünlerin ürün içerisine de mikro plastik karışmasına yol açtığını da bilmek gerekiyor. Beat The Microbead tarafından yapılan araştırmada, güneş koruma ürünlerinin %72’sinin mikro plastik içerdiği tespit edilmiş. Son yayınlanan çalışmalarda insan kanında bile mikro plastik tespit edildi. Kanımıza plastik karışması için plastik yemiş olmamız gerekmiyor. Gördüğümüz gibi vücudumuza sürdüğümüz ürünlerden, soluduğumuz havaya kadar pek çok alanda plastik kirliliğine maruz kalıyoruz. Plastik ambalajlı ürünlerin kullanıldıktan sonra çevreye bırakılması ile mikro plastiğe dönüşen bu ambalajlar içtiğimiz suya, yediğimiz sebzeye bile karışabiliyor.

Otama Kırkpınar’dan Atıksız Vegan Güneş Kremi

Otama Kırkpınar olarak insana, hayvana ve çevreye zarar vermeden ihtiyacımız olan ürünleri üretebileceğimize inanarak çıktığımız bu yolda, atıksız doğal vegan güneş kremi de ürettik. Otama Kırkpınar güneş kremi, hızlı emilen soğuk sıkım yağlardan, bitkisel bal mumundan ve çinko oksit doğal mineralinden oluşuyor. İçerdiği doğal vegan ürünler sayesinde cilde bakım yaparken, 21 SPF koruma sağlıyor.

Kremi cilt sabunu ile yıkanmış veya tonik ile temizlenmiş cilde uygulayabilirsiniz. Durulanması gerekmez. Hava güneşli olsa da olmasa da; yaz kış açıkta kalan ellerde, dekolte bölgesinde ve yüzde kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Direkt yoğun güneş altında kalınması durumunda saatte bir kremi tazeleyebilirsiniz.

Güneş kremi 40 ml cam kavanozda geldiğinden kullanım sonrası bir atık oluşturmaz. Kavanozu yıkadıktan sonra farklı işlevlerde yeniden kullanabilirsiniz. Eğer kullanmaya ihtiyacınız yoksa depozitolu boş cam ambalajları gönüllü toplama noktalarında toplayarak dükkana geri gönderebilirsiniz. Otama Kırkpınar Instagram hesabımızdan bu toplama noktalarını öğrenebilir; boşlarınızı teslim edebilirsiniz. Eğer şehrinizde toplama noktası yoksa ve siz gönüllü olup, bu dayanışma ağına ve ekolojik döngüye dahil olmak isterseniz yine Instagram’daki ilgili gönderimize buradan ulaşabilirsiniz: #boşlarıtopluyoruz

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.