Kargolar Neden Gecikiyor?

Otama’da işler yüzyılın son çeyreğinde alıştırıldığımız gibi hızlı, ucuz, zehirli üçgeninde ilerlemiyor. Siparişten birkaç saat sonra “kargonuz yola çıktı” mesajı almaya alışkın olanlar, günlerce ses çıkmayınca Otama siparişlerini göndermeyi unuttuğumuzu zannediyor. O yüzden dedik ki, yine bir yazı yazalım ve durumu ayrıntılarıyla paylaşalım. Bu sefer yazımızın konusu “Kargolar Neden Gecikiyor?”

Şimdi böyle dedik diye Otama Kırkpınar’da kargolar hep geç gider gibi de anlaşılmasın. Şartlar normal olduğunda hiçbir kargomuz gecikmiyor, kendini geliştiren kargo şirketlerinin sistemleriyle gereken yerlere 1 gün gibi kısa zamanda ulaşıyor.

Ancak bazen öyle dönemler oluyor veya öyle işler çıkıyor ki, kargoları yetiştirmek hem bizim üretimimiz açısından, hem de kargo firmalarının toplama ve dağıtım hızları açısından sekteye uğruyor ve kargoda 10-12 güne kadar gecikmeler yaşanabiliyor.

İşte bu yazıda size kargonuzun gecikmesine sebep olmuş olabilecek muhtemel durumlardan bahsedeceğiz. Aşağıda bir de sipariş sürecinin ilerleyişinden bahsettik ki böylece süreçte bir aksaklık olmadığından; kargonuzun eninde sonunda geleceğinden emin olabilin.

Bayramlar, mükemmel cumalar, birleşen tatiller, değişken ekonomiler, denetimler

Bazen Türkiye takvimine öyle tatiller denk geliyor ki, iki gün oradan alıp, bir gün şuradan ekleyip, hafta sonlarını da katıp uzun uzadıya tatillere çıkabiliyoruz. (Kırk yılda bir) İşte öyle uzun tatiller ve bayramlar Otama’da kargoların gecikmesine sebep olan faktörlerin başında geliyor.

Yılın belli dönemlerinde yapılan muhteşem cumalar, harika pazartesiler (biz bunları yapmıyoruz, ama genel alışveriş alışkanlıklarını da bir şekilde etkiliyorlar) ve yıl içinde sık sık gelen zam haberleri de üstüne eklenip insanları stok yapmaya yöneltince elimiz kolumuz bağlanıyor.

Hem bayram ve tatil zamanları kargoların birkaç gün boyunca çalışmamış olmasının birikmişliği, hem zamlardan önce alışveriş yapalım diye oluşan mecburi anksiyete krizlerimiz, kargo şirketlerinin kapasitesini aşmasına ve patlamasına sebep olabiliyor. Öyle olunca da mesai saatlerini aşarak çalışan emekçiler sayesinde kargonuz geliyor ama biraz gecikiyor, ya da yoğunluktan dolayı teslimat yapamayan firmalar gelin kendiniz alın diye mesajlar yolluyor.

Tabii bayramlarda ve tatillerde zaten küçük olan ekibimizin tamamı izinli olunca üretim, kargo, fatura yetiştirmek konusunda iki ayağımız bir pabuca girebiliyor. Hele bir de elimizdeki ürünlerin hammaddelerinden, ambalajlarından, etiketlerinden biri ya da birkaçı bitmişse o zaman aynı anda üretime girip aynı anda sipariş hazırlamak iki kat zorlaşıyor.

Tüm bunlara arada bir yapılan (aslında fikir özgürlüğü kapsamında olması gereken fikirlerimizi sosyal medyada paylaşım sıklığımıza bağlı olarak) Sağlık Bakanlığı denetimleri, gözünün üstünde kaşın var tutanakları, şart koşulan gereksiz tamirat tadilat işleri de eklenince süreç uzuyor da uzuyor.

Taze taze üretiyoruz, size gönderiyoruz

Bizi uzun zamandır takip edenler, ürünlerimizi yıllardır kullananlar ve imalathanemize daha önce gelenler biliyorlar ki küçük bir dükkanımız var. Laboratuvarda hemen hemen her gün çılgınca taze üretim yapıyoruz, her yer mis gibi kokuyor.

Binlerce ürünün stoklandığı depolarımız olmadığı için de yoğun sipariş aldığımız dönemlerde ürünleri yetiştirmek biraz uzun sürebiliyor. Bu hem iyi hem kötü. Kötü olan şu ki; siparişiniz geç ulaşabilir. İyi haber ise ürününüzün taze taze geleceği.

Otama Kırkpınar’da Sipariş Süreci

4 gün oldu haber yok. 5? Yok artık 6 gün!
Kargom nerede?

Hemen anlatalım.

Öncelikle kargonuz kayıp değil, siparişiniz unutulmuş değil, ortada paranormal bir şey de yok. Siparişinizin içindekiler taze üretilip yollanıyor, ondan gecikiyor. Otama’da sipariş süreci şöyle işliyor:

İlk önce siparişiniz başarılı şekilde alındı maili alıyorsunuz. Takiben faturanız kesilip gönderiliyor yine maille. En son da kargo takip numarası maili ve mesajı geliyor. O aradaki zaman diliminde size hiç haber ulaşmıyor ama keşke kameralarımıza bağlansanız da izleseniz: Temiz hammadde arayıp buluyoruz, minik depomuza taşıyoruz, laboratuvarda bir yandan tohum sıkma makinemiz çalışıyor, ondan çıkan posalar öğütülüyor, filtresinden akan taze ve besleyici yağlardan diş macunları, kremler, şampuanlar yapılıyor.

Yeni ürün çıktıysa analiz, dosyalama, numune işlemleriyle uğraşılıyor. Ürünler tencerelerden kavanozlara doluyor, SKT ve parti no bilgileri etiketlere işleniyor, etiketler tek tek elle yapıştırılıyor, kargo bölümünde bitmiş ürünler tek tek kullanılmış kartonlara sarılıyor, kargo savaşından canlı çıkacakları şekilde kutulara yerleştiriliyor ve sonra beklenen an geliyor: Ürününüz kargoya teslim ediliyor!

Evet, bunlar bizim imalathanede her gün oluyor. Siparişin çok olması bizi hızlandıramıyor. Çünkü küçük ekibimizle aynı anda üretim yaparken her gün çıkarabildiğimiz kargo sayısı belli ve bunu aşamıyoruz. Bu yüzden bazen birikmeler oluyor. Bazen siparişinizdeki bir üründen hiç kalmamış oluyor ve üretim planında 4-5 gün oluyor üretilmesine. Bazen kavanoz, bazen kutu, bazen etiket bitiyor. Bunların takibi büyük şirketlerde ekipler tarafından yapılıyor ancak bizde bir avuç insan pek çok işi üstlenmiş durumda.

Her şeyin hızlı ve ucuz olması altın kuralına alıştık ve aksi bize hafiften bir panik atak geçirtiyor. Biz de sistemin içinde bir tüketiciyiz aynı zamanda, nasıl hissediyor olabileceğinizi çok iyi anlıyoruz. Ancan bilin ki kargolarınız size geç de olsa ulaşacak.

Eğer “BENİM İŞİM ACİL! “ diyorsanız, çıkmanız gereken bir yolculuk varsa, hastalık, doğum ya da başka bir durum söz konusuysa lütfen sipariş verirken sipariş notunuza yazın; siparişinizi öne alalım.

Herkesin kesesine bereket, herkese sabrı için teşekkürler, iyi ki varsınız! ^.^

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language