Zehirsiz Kozmetik Nedir?

Son zamanlarda sıklıkla duymuş olabileceğiniz bir söylem; zehirsiz kozmetik. Gün geçtikçe popülerlik kazanan bu tanımın ne olduğuna birlikte bakalım. Doğaya, insanlara ve hayvanlara zarar vermeden kişisel bakımımızı gerçekleştirmenin zehirsiz bir yolu var mı? Lafı fazla dolandırmadan cevaplayalım: Tabii ki var.

Zehirsiz kozmetik, şeffaf üretim ağı kurmayı, toksik kimyasalların ortadan kaldırılmasını amaçlar. Ftalatlar, toksik yüzey aktif maddeleri, koruyucular ve daha fazla zararlı içerikten arındırılmış ürünler üretir. Bununla birlikte ürünlerin içeriğindeki doğal, bitkisel hammaddelerin tarım zehirleri kullanılmadan yetiştirilip hasat edilmesini önemser.

Zehirsiz Kozmetik İçin Toksik Hammaddeleri Tanıyalım

Doğal kozmetik ürünlerini kullanmaya yeni başlayanlar, bu ilham verici alanda her gün yeni bir şey öğrenmeye kendilerini hazırlayabilir. Öğrendiklerimizi de etrafımızdaki kişilerle paylaşarak insanların bu konuda bilinçlenmesine yardımcı olabiliriz.

Güzel görünen, güzel kokan ve en önemlisi iyi satan kozmetik ürünler yaratmak için kozmetik sektörü ürünlerinin içerisindeki toksik kimyasalların sayısını artırdı. Bu durumdan bütün kozmetik ürünleri etkilendi ve güvenli kalan tek bir kozmetik kategorisi bile kalmadı. Buna ağzımıza ve dişlerimize uyguladığımız diş macunları ve ağız bakım ürünleri de dahil!

Peki bu zehirli kozmetik ürünleri neden zararlı? Kozmetik ürünlerinin içerisine konulan çoğu kimyasalın yapılan araştırmalar sonucu çeşitli zehirli maddeler içerdiği tespit edildi. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bu ürünler, göz, burun, boğaz tahrişine yol açabiliyor, böbrek ve karaciğer hasarı yaratıyor, alerjiye neden olabiliyor, hormon bozucu etkilere sahip ve hatta kansere yol açabiliyor. Hatta birçok toksik kimyasal etken maddenin çocuklarda gelişim aşamalarını etkilediği aktarılıyor. Bu yüzden satın aldığımız ürünlerin içindekiler kısmını dikkatle incelememiz ve zehirsiz kozmetik ürünleri tercih etmemiz gerekiyor.

Zehirli Bir Şeyi Yemeyiz, Peki Ya Cildimiz Yiyorsa?

“Makyaj ürünlerimi yemiyorum, cildime çok az sürüyorum” diye düşünebilirsiniz. Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organdır. Derimiz üzerine sürdüğümüz ürünleri emer ve deri yoluyla emilen pek çok kimyasalın sağlık koşullarımızı etkilediği biliniyor.

ABD’de şampuanlar hakkında yapılan bir araştırma sonucunda piyasadaki mevcut ürünler incelenmiş; kimyasal içeriklerden 11 tanesi ABD’de yasaklanırken, Kanada 587, AB 1328 tanesini yasaklamış.,

Zehirli bir yiyeceği yemeyi düşünmediğimiz gibi, toksik kimyasallara sahip kozmetik ürünleri de kullanmamak konusunda bilinçlenmek gerekiyor. Bir ürünün nasıl yapıldığına dair; hammadde kaynakları, tarım zehri kullanılmış olup olmadığı, markanın sürdürülebilirlik kaygıları, hayvanlar üzerinde test edilip edilmediği gibi pek çok açıdan ürün hakkında şeffaflık talep etmek önemli.

Otama Kırkpınar’dan Zehirsiz Vegan Kozmetik

Otama Kırkpınar olarak gerçekleştirdiğimiz projelerden biri olan Tohum Rotası; en güvenilir, en doğal, en temiz tohumların ve çekirdeklerin yağlarına ulaşmak için çıktığımız yolculuktaki tohumların yağları sabun ve merhem olurken, posaları da bizi doyurmaya devam ediyor.

Türkiye’nin ilk plastiksiz kargocusu, ilk depozitolu kozmetikçisi, ilk çevreci arap sabuncusu, ilk agroekolojik kozmetikçisi olarak, yerel üreticilerle yaptığımız bu dayanışmanın ürünlerinin sizlere de faydalı olmasını diliyoruz. Üretim yaparken insanlara, çevreye ve insan dışındaki hayvanlara zarar vermeden ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek adına emek veriyoruz.

Tüm Otama Kırkpınar ürünlerine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.