Neden Parabensiz Sülfatsız Kozmetik Ürünler Kullanmalıyız?

Uzun yıllardır kozmetik sektöründe kullanılıyor olmasına rağmen cildimize, sağlığımıza, çevreye ve diğer canlılara zarar veren bazı hammaddeler olduğunu artık biliyoruz. Hatta bu hammaddeleri barındıran ürünleri her gün yüzümüze, saçımıza, vücudumuza sürüyoruz. Bu yazıda da size neden parabensiz sülfatsız kozmetik ürünler kullanmalıyız kısaca bundan bahsetmek istiyoruz.

Zararlı Kozmetik İçerikleri: Paraben ve Sülfat

Zararlı kozmetik içerikleri konusunda bir şeyler duymayan zannediyoruz ki yoktur. Günümüzde birçok hammaddenin uzun süreli etkilerini gözlemleme ve neye sebep olduklarını görme şansına sahibiz. Bu yazıda zararlı kozmetik içerikleri hakkında uzun uzadıya bir liste vermeyeceğiz. Daha çok paraben ve sülfat üzerinde durmak istiyoruz çünkü zararlı hammaddeler denince akla ilk paraben ve sülfat geliyor.

Bugün sosyal medyada birçok kullanıcı, sülfat ve parabenin sağlık için ne kadar kötü olduğunu konuşuyor. Peki bu kadar sağlıksız olan hammaddeler neden bunca yıldır kullanılıyorlar? Paraben ve sülfat tam olarak nedir? Neye sebep oluyorlar? İsterseniz kısaca bunlara bir değinelim.

Paraben nedir?

parabensiz sülfatsız kozmetik ürünler

Uzun yıllardır güzellik ve kozmetik endüstrisinde sessiz sedasız kullanılan paraben, son yıllarda güvenilirliği sorgulanan içeriklerin başında geliyor. Peki paraben nedir ve neden bunca yıldır kullanılıyor?

“Paraben” kelime olarak, “para-hidroksibenzoat”ın kısaltmasıdır. Zararlı bakteri ve küf oluşumunu önlemek için kişisel bakım ve kozmetik ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bir koruyucu sınıfıdır. Parabenler bu kullanımlarında son derece etkili olsalar da, potansiyel sağlık riskleri nedeniyle radara takılmış durumdalar.

Paraben ne işe yarar?

Günümüzde parabenin zararlarının bu kadar çok konuşuluyor olması bir başka soruyu da gündeme getiriyor. Eğer paraben bizim için bu kadar kötüyse, neden yıllardır kullanılıyor? Cevap oldukça basit: Maliyet ve etki. Paraben zararsız ve sürdürülebilir muadillerine göre oldukça ucuz ve son derece etkili bir içerik. Bu sentetik kimyasalların kullanılması, uzun bir raf ömrü sağlarken, üretim maliyetlerini de düşürüyor.

Parabenin zararları nelerdir?

Son yıllarda güzellik endüstrisinde paraben içermeyen ürünlere doğru bir kayma oldu ve bunun iyi bir nedeni var. İşte parabensiz ürünleri kullanmanız için bazı nedenler:

  • Paraben bazı sağlık sorunlarıyla bağlantılı olabilir: Bazı araştırmalarda parabenin vücuttaki östrojeni taklit ettiği ve bunun da hormonal dengesizliklere yol açabileceği bulunmuştur. Bu, parabenin meme kanseri riskini artırabileceğine dair endişelere yol açsa da, bu bağlantıyı tam olarak anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
  • Paraben cilt tahrişine neden olabilir: Paraben bazı insanların cildini tahriş ederek kızarıklık, kaşıntı ve diğer alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  • Paraben içermeyen ürünler daha naziktir: Paraben içermeyen ürünler kullanarak cildinizi potansiyel olarak zararlı kimyasallara maruz bırakmaktan kaçınabilir ve tahrişe neden olma olasılığı daha düşük olan daha nazik ürünler seçebilirsiniz.
  • Paraben içermeyen ürünler çevre için daha iyidir: Paraben, suya karıştığında çevre üzerinde olumsuz bir etkiye neden olabilir ve potansiyel olarak balıkların ve diğer suda yaşayan organizmaların hormonal dengesini bozabilir.

Sülfat nedir?

parabensiz sülfatsız kozmetik ürünler

Son yıllarda paraben kadar dikkat çeken bir başka hammadde de sülfat. Sülfatın insan sağlığı için zararları öğrenildiğinden beri kullanıcılar tarafından sülfatsız ürünler daha çok tercih ediliyor. Peki sülfat nedir ve sülfat neden zararlıdır?

Özetle, SLS olarak da bilinen Sodyum Lauril Sülfat, ucuz ama güçlü bir yağ arındırıcı deterjandır. Ürünlerin köpürmesini veya köpüklü bir görünüme sahip olmasını sağlar. Sülfat, şampuanlar, sabunlar ve diş macunları dahil olmak üzere birçok kişisel bakım ve temizlik ürününde yaygın bir bileşendir.

Sülfatın zararları nelerdir?

Sülfat her ne kadar temizlik timsali olarak birçok ürünün köpürmesini sağlayan şey olsa da vücut üzerinde bazı olumsuz etkileri de olabilir.

Bugüne kadar duş alırken mutlaka gözünüze şampuan kaçmıştır ve gözünüz yanmıştır öyle değil mi? İşte gözlerinizin yanmasının nedeni muhtemelen şampuanınızın içeriğindeki sülfattır. Ancak sülfatın zararları bununla sınırlı değil elbette. Sülfat içermeyen ürünler kullanmayı düşünmek isteyebileceğiniz bazı başka nedenler:

  • Sülfat cilt tahrişine neden olabilir: Sülfat cildi ve saç derisini doğal yağlardan arındırarak kuruluğa, tahrişe ve hatta cilt hasarına neden olabilir.
  • Sülfat saça zarar verebilir: Sülfat özellikle saça zarar verebilir, kurumasına ve kırılgan hale gelmesine, uçlarının kırılmasına neden olabilir. Hasarlı saç kökleri ise saçların zayıflamasına ve saç büyümesinin yavaşlamasına neden olur.
  • Sülfatsız ürünler daha hafiftir: Sülfatsız ürünler kullanarak cildinizi ve saçınızı sert kimyasallara maruz bırakmadan temizleyebilirsiniz.
  • Sülfatsız ürünler çevre için daha iyidir: Sülfat suya karıştığında sudaki yaşamı ve ekosistemleri bozabilir.

Parabensiz sülfatsız kozmetik ürünler kullanmak için iyi bir bahane

Parabensiz sülfatsız kozmetik ürünler saç ve cilt için daha iyi nem tutma sağlayarak cildinizin ve saçlarınızın nemini korumasını sağlar.

Sülfat içeren ürünler saçınızı, saç derinizi ve cildinizi kuruturken sülfat içermeyen ürünler saçınızı ve cildinizi nazikçe temizler; bu da nemi tutmalarını kolaylaştırır.

Sülfatsız ürünler saçınızdaki yağı ve kiri temizlerler ancak aynı zamanda saçın ürettiği ve saç derinize faydası olan doğal yağlarınızı korumanıza da yardımcı olurlar.

Sonuç olarak, potansiyel olarak zararlı kimyasallara maruz kalmaktan kaçınmak ve çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmak istiyorsanız, parabensiz sülfatsız kozmetik ürünler kullanmaya başlamak iyi bir seçenektir.

Sitemizden parabensiz sülfatsız kozmetik ürünlerimizi inceleyebilir; cilt bakımından saç bakımına; dudak renklendiricilerden ağız çalkalama sularına kadar günlük olarak ihtiyaç duyabileceğiniz tüm doğal vegan kozmetik ürünleri görebilirsiniz: Doğal Vegan Kozmetik Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language