Mumowrap ile röportaj


Plastik, çevre sorunlarının gözle görülür şekilde ortaya çıktığı bir kirlilik yaratıyor. İhtiyacımız olan ürünleri satın alırken ambalajlarının ya da ürünün kendisinin plastik olması ve kullanım sonrası çöpe atılarak doğaya karışması yüzyıllar boyunca ardımızda kalacak atıklar yaratıyor. Buna karşılık, tek kullanımlık, kullanıp çöpe atılan plastiklerin yerine ekolojik ve sürdürülebilir ürünler tercih eden bireylerin sayısı arttıkça bunları üreten üreticilerin sayısı da artıyor.

Türkiye’de de gün geçtikçe, sürdürülebilir ve atıksız yaşamaya çalışan bireyler için kolaylaştırıcı ürünler üretilmeye devam ediliyor. Mutfağınızdaki gıdaları daha uzun süre taze tutmak ve bunu yaparken hem çevreyi koruyup hem de ev ekonomisine katkıda bulunabileceğiniz ekolojik ürünler, hayatınızın bir parçası olmayı bekliyor. Siz de çevreye zarar vermemek için buzdolabı poşeti, streç film gibi plastiklere alternatif ürün tercih edenlerdenseniz yolunuz Mumowrap ile kesişmiş olabilir.

Gelecekte yaşanabilir bir dünya kurabilmenin hayali ile yola çıkan üreticilerden biri olan Mumowrap ile yaptığımız röportajda ekolojik üretimin nasıl mümkün olduğundan bahsettik. Mumowrap, 2021 yılında gerçekleştirilen Plastiksiz Temmuz kampanyası ile birlikte iklim aktivistleri ve ekolojik üretim yapan üreticiler ile bir araya gelmişti. Sürdürülebilir bir gelecek için adım atanların sesini duyurabilmesi için de “Toprağı Koruyanlar” ismiyle bir canlı yayın serisi başlatıldı. Otama Kırkpınar olarak biz de toprağı, suyu ve gezegeni korumak için neler yaptığımızı bu canlı yayınlardan birinde konuştuk.

Yayında Otama Kırkpınar’ın tüketicilerin ihtiyacına yönelik ürettiği ekolojik ürünlerin üretim süreçlerinden, bu ürünleri alıcılara ulaştırırken bizi zorlayan ancak vicdanımızın rahat olmasını sağlayan alternatif yöntemlerden bahsettik.

Gelecekte Kırkpınar mahallesinin kozmetikçisi olmak isterken ölçek olarak küçülen bir şirket yaratabilmeyi istiyoruz. Bu hayale ulaşmak için mahallelinin desteği ile adımlar atıyoruz. Mahallelinin getirdiği kızartma yağlarından yaptığımız sabunlar, evde kullanmadıkları boş cam şişelerin sterilize edildikten sonra içine sabun koyularak yeniden kullanılması aslında hayalimize giden yolda emin adımlarla ilerlediğimizi gösteriyor. Bu doğrultuda yaptıklarımızla toprağı nasıl koruduğumuzu da yayında detaylı bir şekilde anlatmış olduk.

Ayrıca, ürünlerimizi üretmek için gereken hammaddelerin çoğunun yurtdışından getirildiğini öğrenmemiz ile yaşadığımız farkındalığa değindik. Son yıllarda oluşan ekolojik farkındalık ile bitkilerin tarım ilaçsız üretimi, organik yetiştiricilik gibi hareketlerin de sayısı artıyor. Üretim yaparken yolumuzun kesiştiği, bizimle aynı kaygıları taşıyarak hammadde sağlayan çiftçileri de canlı yayında anlattık.

İhtiyaçlarımızı atıksız ve sürdürülebilir bir şekilde karşılamak için başladığımız üretimde karşılaştığımız zorluklar da oldu. Organik sertifikalı ürünlerin bazılarının farklı ülkelerden geldiğini öğrendiğimizde bu hammaddelerin aslında ülkemizde de yetiştiğini ve neden buradan alamayacağımızı sorguladık. Mumowrap ile yaptığımız yayında da, yerli tohumları çoğaltan genç ve emektar çiftçilere ulaşabilmek için giriştiğimiz arayışı ve bu süreci de paylaştık.

Toprağa bizim gibi yaklaşanları bulmak için çıktığımız rotasız yolculukta ekolojik üretimimizde kullanacağımız tohumları, bademi, bıttımı, susamı ve üretimlerinde kullanılan tarım ilaçlarını konuştuk. Müdahalesiz tarımın az bir miktarında bile ne kadar vitamini yüksek ürünler yetiştiğini gözlemleyerek bunu tekrar kendimize kanıtladığımıza da değinmemiz gerekti.

Bütün bunlarla birlikte çıktığımız ekolojik yaşam yolculuğunda her şeyin daha iyisini ararken sorduğumuz sorularla kendimizi yıpratabilme ihtimalimize karşı nasıl bir yol izlediğimizi de anlattık.

Aynı zamanda geleneksel yöntemlerle sabun yapma hayalimizi ve modern yöntemlerle geleneksel yöntemleri nasıl birleştirebileceğimizi sorguladık.

Çok çeşitli yönlerden ele aldığımız konuları dinlemek isterseniz Mumowrap ile yaptığımız keyifli yayına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language