Yaz için serinleten lezzet: Kombucha Nedir?

Son zamanlarda oldukça popülerleşen kombucha içeceğini siz de mutlaka duymuşsunuzdur. Peki kombucha nedir? Birçok insanın severek tükettiği kombucha fermente bir gazlı içecektir. Aslında bu içeceğin 2000 yıldan fazla geçmişi vardır. Çin’den Rusya’ya, Almanya’dan Avustralya’ya kadar dünyanın dört bir yanında içilen bir içecektir.

Kombucha çayı, scoby isimli bir mantarın istenilen bir çay türü (siyah, beyaz, yeşil) ile 15-20 gün fermente edilmesiyle oluşan tatlı-ekşi aromalı bir içecek. Fermantasyona uğrayan bir içecek olduğu için asidik bir tat, gazlı ve köpüklü bir görseli vardır. Kapağını açtığınızda sodadan çıkan sese benzer bir ses duymanız mümkün. Fermantasyon sırasında su, çay ve mantarla birlikte şeker, agave şurubu gibi tatlandırıcılar da katılabilir. Şekerin büyük kısmı fermantasyon sırasında bakteri ve mayalar tarafından kullanılmış olur. kombucha nedir

Kombucha Çayının Faydaları Nelerdir?

Probiyotik etkisi olan kombucha çayının bağırsak sağlığına olumlu etkileri olduğu yapılan araştırmalar sonucu bilinmektedir. Kombuchada probiyorikler başta olmak üzere, B1, B2, B6, B12 vitaminleri, C vitamini, demir, bakır, çinko, flor, klor, iyot ve fosfor mineralleri de bulunabilmektedir. Organik asitler, aktif enzimler, amino asitler bakımından da zengin bir içecek olduğu bilgilerine ulaşmak mümün. Antioksidan etkisi nedeniyle oldukça tercih edilmektedir.

Fermente bir içecek olduğu için fazla miktarda içilmesi kusma, ishal, baş ağrısı gibi etkiler doğurabilir. Mevcut sağlık durumunuzu göz önüne alarak, bağırsak rahatsızlığı gibi durumlarda doktorunuza danışarak gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz bir içecektir.

Kombucha Nasıl Tüketilir?

Kombucha nedir sorusuna cevap verdikten sonra kombucha nasıl tüketilir hemen onu da açıklayalım. Sağlıklı bir içecek alternatifi olan kombucha özellikle yaz aylarında serinlemek için tercih edilir. Günün her saati yemek yanında veya sade şekilde tüketilebilir. Probiyotik alımını artırmak için genellikle sabah aç karnına içilmesi önerilir ancak her mide farklı olacağından bu tüketim sizin mideniz için uygun olmayabilir. Faydalarını etkili bir şekilde görmek için düzenli tüketilmesi tercih edilir. Fermantasyon aşamasında canlılığı devam eden kombucha maya oluşturur. Bu nedenle içerisinde yüzen ipliksi parçacıklar görebilirsiniz. Bu olması gereken bir şeydir. Bu tortuları içebilir, içmek istemezseniz süzdükten sonra servis edebilirsiniz.

kombucha nedir

Fermantasyon ürünü olduğu için, süreç boyunca çok düşük bir miktarda alkol oluşabilir. İçindeki bakteriler sirke oluşturmak için bu alkolü kullanırlar. Kombuchanın ekşi koku ve tadı bu nedenle oluşmaktadır. kombucha nedir

Kombucha soğuk bir şekilde tüketildiğinde daha lezzetli olur. Kombuchanızı farklı tatlar yaratmakta da kullanabilirsiniz. Meyve suları ile karıştırabilir, smoothielere katabilir, kokteyller yapabilirsiniz. Serin, güneş ışığı almayan ve tüketmek için buzdolabında saklamanız iyi olacaktır. Kapağı açılan kambuchayı 5 gün içinde içebilirsiniz. Fermente bir ürün olduğu için uzun süreli raf ömrü vardır ancak şişelendikten sonra da fermantasyon devam eder. Böylece asit düzeyi artar ve içerisindeki aromalar azalabilir.

Otama Kırkpınar Kombucha Çayı

Kombucha çayı, Otama Kırkpınar olarak severek ürettiğimiz ve tükettiğimiz bir ürün! Doğal probiyotik kaynağı olan bu çayı ilk kez içiyorsanız şişeyi üçe bölünmüş gibi düşünerek, her gün düzenli olarak bir bölümünü içebilirsiniz. Dolaptan çıkarıp bardağa koyduktan 15 dk sonra daha lezzetli bir hal alır. Satın aldığınızda size, 330 ml’lik cam şişede gelir. kombucha nedir

Fermantasyon yapan ve yaşayan bir içecek olduğundan içinden mayalaşma belirtileri olan şeffaf ya da ipliksi yapılar çıkabilir. Tercihen süzerek tüketebilirsiniz. Buzdolabında saklanmalıdır. Oda sıcaklığında uzun süre kalırsa fermente olmaya devam eder, tadı sirkeleşmeye başlar. İlaç değildir. Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz. Hamilelik, emzirme dönemi, hastalık veya ilaç kullanılması durumlarında doktorunuza danışabilirsiniz.

Eğer kendi kombucha çayınızı yapmak isterseniz Kombucha çayı tarifi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz: Kombucha Çayı Tarifi

Otama Kırkpınar’ın ürettiği kombuchayı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz: Kombucha Çayı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language