Kombucha Çayı Tarifi :Evde Kombucha Yapımı

Son yılların en popüler içeceklerinden biri olan Kombucha çayını (bazı yerlerde kombu çayı olarak da geçiyor) mutlaka duymuşsunuzdur. Kombucha her ne kadar şu sıralar popüler olmuş olsa da aslında kökeni çok daha eskilere dayanan fermente bir içecek. Doğal bir probiyotik kaynağı olan ve oldukça farklı ve lezzetli bir tada sahip olan kombucha çayını düzenli tüketmenin sağlık açısından da birçok olumlu etkisi olduğu belirtiliyor. Biz de hem kombucha çayını hem de kombucha mayasını (scoby) dükkanımızda ve web sitemizde satıyoruz. Şu anda okumakta olduğunuz kombucha çayı tarifi yazısını da gelen sorular üzerine dükkanımızdan kambucha mayası alanlar için bir rehber olarak hazırladık. Bu yazıda bilinen en iyi probiyotik kaynaklarından biri olan evde kombucha çayı nasıl yapılır sorusuna cevap veriyoruz.

Neden Kombucha Mayası?

Kombucha çayı tarifine geçmeden önce hızlıca ve kısaca bu soruya da cevap verelim. Otama Kırkpınar’ın kombuchalarını seviyorsanız ve düzenli olarak içmek istiyorsanız, her defasında yeni bir şişe almak yerine bizden alacağınız kombucha mayasıyla evde kombucha çayı yapabilirsiniz. Kombucha mayası aldığınızda her bir fermantasyon yeni bir maya üreteceğinden düzenli bir döngüde evde kendi kombuchalarınızı yapmaya devam edebilirsiniz.

Evde Kombucha Çayı Yapımı: Kombucha Nasıl Yapılır?

Kombucha çayını denediniz, çok beğendiniz ve artık düzenli olarak yapmak istiyorsunuz. Peki Otama Kırkpınar’dan aldığınız kombucha mayasından çay yapmak için hangi adımları takip etmelisiniz? Siz de aldığınız mayalardan nefis bir kombucha çayı yapmak için aşağıda verdiğimiz bu tarifi kullanabilirsiniz. (Merak etmeyin. Evde kombucha yapımı tahmin ettiğinizden daha kolay.)

Hazırsanız başlayalım.

Evde Kombucha Çayı Tarifi

Kombucha Çayı Yapmak İçin İhtiyacınız olan Malzemeler

 • 3 litre su
 • 4-6 yemek kaşığı toz çay ya da 7 adet demlik poşet çay
 • 1,5 su bardağı beyaz şeker (Bu şeker mutlaka beyaz şeker olmalı. Ancak endişe etmeyin çünkü bu şeker bizim için değil. Bu şekeri bakteriler kullanacak. Yani fermantasyon sonunda şeker büyük ölçüde dönüşmüş olacak.)
 • Kombucha mayası
 • 200 ml başlangıç çayı (Yani fermantasyonu tamamlanmış kombucha çayı. Dükkanımızdan alacağınız mayaların içinde ihtiyacınız olandan biraz daha fazla başlangıç çayını da gönderiyoruz. Eğer sıvının içinde olmayan bir maya satın aldıysanız, başlangıç çayını da ayrıca satın almanız gerekir.)

Evde Kombucha Çayı Yapımı

 1. 1 litre suyu kaynatın.
 2. Kaynayan suyu cam bir kabın içine alın ve şekerin tamamını ekleyerek çözün.
 3. Ardından çayları ekleyin. (Başlangıç çayını değil; toz veya demlik poşet çayı)
 4. 25 dakika kadar demlendikten sonra çayları içinden çıkarın ve kalan 2 litre suyu üzerine ekleyin.
 5. Çay tamamen soğuduğunda üzerine 200 ml başlangıç çayını da ekleyin ve temiz suyla yıkadığınız kambucha mayasını üzerine yerleştirin. (Mayanın pürüzlü ve daha koyu renkli tarafı aşağı bakacak.)
 6. Mayayı yerleştirdikten sonra kabın üzerine tülbent gibi havayı geçiren bir kumaş koyun ve paket lastiğiyle sabitleyin.
 7. Kombucha çayınızı fermantasyon için dinlenmeye bırakabilirsiniz.

Kombucha Kaç Günde Hazır Olur?

7-10 gün içinde çayınız fermente olacaktır. Kombuchanın olması gereken pH aralığı 2,5 – 3,5’tur. pH kağıdı alarak sıvının pH’ını kolaylıkla ölçebilirsiniz ve hazır olduğunda tüketebilirsiniz. Ya da 5 gün boyunca dinlendirdikten sonra azar azar bardağa alıp tadına bakarak tadını en beğendiğiniz anda fermantasyonu durdurabilirsiniz.

Eğer şeker hastalığınız varsa fermantasyon süresini 10-15 güne kadar çıkarabilirsiniz. Bu sayede nihai çaydaki şeker oranı %2-5 aralığına kadar düşer. Ayrıca fermantasyon süresi uzadıkça kombuchanın tadı daha ekşi ve sirkemsi olur.

Otama Kırkpınar’dan alabileceğiniz kombucha içeceklerinin analizi yapılmış olup, kombucha içeceğinin içinde %0,59 oranında şeker bulunur.

Kombucha Çayı Hazır Olduktan Sonra Ne Yapılır?

Çayınız hazır olduktan sonra süzerek cam bir şişeye alıp buzdolabında saklayabilirsiniz. Hazırladığınız kombucha çayını 1-2 hafta içinde tüketebilirsiniz. Kombucha çayının tadını daha iyi alabilmeniz için soğuk tüketmenizi tavsiye ederiz.

Peki kombucha çayını yaparken maya oluşur mu? Kombucha çayını yaparken çoğu durumda yeni bir maya da oluşur. Ama mayanın yerini sevmemesi, saklama koşullarının değişkenliği gibi bazı istisnai durumlarda yeni maya oluşmayabilir. Dilerseniz eski mayanızı da buzdolabında bir miktar kombuchanın içinde saklayabilirsiniz ve tekrar kullanabilirsiniz. Kombucha çay yapımı tarifini denedikten sonra yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!


Kombucha mayasını buradan sipariş verebilirsiniz: Kombucha Mayası Satın Al (Mayanın yanında başlangıç çayını da veriyoruz.)

Kombucha çaylarımızı denemek isterseniz buradan sipariş verebilirsiniz: Kombucha Çayı Al

Comments (1)

 1. Otama’dan kombucha anası almıştım. Bu tarifi kullanarak iki kavanoz kombucha kurdum. Kavanozlardan biri küflendi ne yazık ki. (Bir şeyleri yanlış yaptım kesin) Diğerinden harika bir kombucha çıktı. Bir aydan daha uzun bir süre beklettiğim için tadı biraz daha ekşi oldu ama yine de çok lezzetli. Eğer kombucha seviyorsanız bu tarifi mutlaka denemelisiniz.

  Hazırlayanın emeklerine sağlık çok teşekkürler. 🙂

Comments are closed.

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.