Sürdürülebilir Saç Bakımı: Katı Şampuan Nedir?

Şampuan denilince akla plastik şişeler içerisindeki akışkan bakım ürünleri gelse de, katı şampuan adı verilen sabun görünümlü bir formda karşımıza çıkan sürdürülebilir saç bakım ürünleri de var.

Mis gibi kokan, saçınıza parlaklık veren, saç dökülmelerini önleyen, kepeklenmeye son veren şampuanları denemişsinizdir. Bir süre kullandığınız şampuan başlangıçta saçınıza iyi geliyor gibi gözükürken, bir zaman sonra saçlarınızda yağlanmaya, kepeklenmeye veya dökülmeye neden olmuş olabilir. Siz de bu gibi olumsuz etkileri düzeltmek için hemen başka bir şampuan satın almaya gitmiş ve çok satılan başka bir markanın ürününü almış olabilirsiniz. Peki bu şampuanların içinde bulunan kimyasalları incelediniz mi? Siz kullandıktan sonra çöpe atılan ambalajları ile yıllarca doğada çözünmeden kirlilik yaratan şampuanlar gerçekten faydalı mı? Katı şampuanlar ise hem kendi sağlığımız hem de doğanın sağlığı için saç bakımına ekolojik bir alternatif sunuyor.

Katı Şampuan Nedir?

Aslında ismiyle de fikir veren katı şampuanlar, akışkan formdaki şampuanların katılaştırılmış bir formülüdür. Sabunlar gibi kalıplar şeklinde olan katı şampuanlar, sabunlardan farklı olarak saç özelliklerine göre tasarlanmaktadır. Sıvı şampuanların %80 ila %90’ı su ve sadece %10 ila %20’si aktif bileşenden oluşurken; katı şampuanların içerisindeki su miktarı büyük oranda çıkarılarak yalnızca su eklendiğinde ve duşta saçınıza sürüldüğünde aktifleşen konsantre, susuz katı kalıplar şeklindedir.

Katı şampuanlar saç sabunu değildir. Saç sabununun pH derecesi farklıdır ve sabunun içindeki sabun maddesi sudaki kireç oranına göre saça farklı etki ederek katılaşmaya neden olabilir. Ancak katı şampuanlarda sabun maddesi olmadığından katılaşma olmaz.

Bir katı şampuan yaklaşık 80 yıkamaya kadar kullanım sağlarken, 2-3 şişe plastik ambalajlı sıvı şampuana eş miktarda ürün içerir. Plastik şişe içindeki endüstriyel şampuanlara alternatif olan katı şampuanlar, saçlarınızı sabunun yarattığı katılık hissi olmadan temizleyen atıksız, doğal ve ekolojik alternatiflerdir. 

Katı Şampuan Ekolojik Mi?

Katı şampuan, sıvı şampuanlara göre daha az miktarda gibi gözükse de sıvı şampuanlara göre çok daha az miktarda kullanılarak bakım ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca hem performans hem de sürdürülebilirlik açısından sıvı şampuanlardan daha avantajlıdır.

Formülasyonlarından çıkarılan su ile, su kaynaklarının tüketilmesine karşı da bir çözüm önerisidir. Paketleme aşamalarında fosil yakıt kaynakları kullanılarak üretilen plastik ambalajlar kullanılmadığından karbon emisyonunu azaltırlar. Ayrıca plastiğin kullanımı bittikten sonra oluşacak çevresel etkisine karşı, katı sabun kullanıldıktan sonra hiçbir atık bırakmaz.

Daha küçük boyutlarda olmasına rağmen ortalama sıvı şampuanlardan daha uzun kullanım süresi sunan katı şampuanlar, nakliye aşamalarında da daha az yer kapladıkları için önemli ölçüde sera gazı ve enerji tasarrufu sağlar. Bileşenleri bitkisel ve toksik kimyasal içermediğinden doğada çözünerek çevreye zarar vermeden ayrışır. Yeraltı sularına ve oradan denizlere karışabilen atık sularda balıkların veya diğer sulak alan canlılarının ölümüne neden olacak zararlı kimyasallar açığa çıkarmazlar.

Katı Şampuanlar Nasıl Kullanılır?

Katı şampuan kullanmak başlangıçta alışkanlığınızı değiştirdiğiniz için zor olacak gibi gözükse de aslında oldukça kolaydır. Bir kere kullanmaya başladıktan sonra ise sıvı şampuanlara dönmek istemezsiniz. Duşta saçınızı ve katı şampuanı ıslattıktan sonra direkt saçınız üzerinde dairesel hareketler uygulayarak köpürmesini sağlayabilirsiniz. Köpürdüğünü hissettiğinizde katı şampuanı direkt su ile temas etmeyecek bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Köpüren saçınıza ve saç derinize masaj yaparak birkaç dakika uygulamayı sürdürerek en iyi sonucu alabilirsiniz. Su ile iyice durulayarak saç bakımınızı tamamlamış olursunuz.

Katı şampuan, su ile aktive olduğundan suya temasından kaçınmanız gerekir. Aksi takdirde suda eriyerek haftalarca kullanabileceğiniz şampuandan eser kalmayabilir. Kullandıktan sonra suyla temasını kesecek deliklere veya boşluklara sahip bir sabun tutacağında saklayabilir, kuruduktan sonra kendi kabında serin bir yerde, hava alabileceği bir sabunlukta muhafaza ederek kullanım ömrünü uzatabilirsiniz. Ayrıca direkt saça sürmeden elde köpürtülerek köpüğü saça uygulamak da katı şampuanın ömrünü uzatır.

Seyahatlerinizde de kolayca yanınızda taşıyabileceğiniz katı şampuan çantanızda oldukça az yer kaplar ve sıvı sabunlar gibi akma ve çantanızdaki eşyalara bulaşma sorunu yaşamazsınız.

Otama Kırkpınar’dan Pikapika Onarıcı Doğal Katı Şampuan

Otama Kırkpınar’ın en çok sevilen ve stokları hızla tükenen ürünü Pikapika onarıcı doğal katı şampuan saçlarınızı ağırlaştırmadan temizleyen yapısıyla rahatça kullanabileceğiniz doğal vegan katı şampuan ürünüdür. İçeriğinde hiç sabun maddesi olmayan Pikapika, saçlarınızı sabunun yarattığı katılık hissi olmadan temizler. İçeriğinde yer alan bitkisel yağ asitleri, köpürtücü ve temizleyici içerikler, panthenol ve kreatin gibi saç teli yapısına özel bitkisel besleyici ve tamir edicilere ek olarak saç derisi ve saç foliküllerini uyaran, temizleyen uçucu yağlar ve bitki kökleri içerir. Boyalı saçlarda, çok kireçli sularda bile başarılı sonuç vermesi amacıyla üretildiğinden çeşitli saç tiplerine de uygundur.

Pikapika Onarıcı Katı Şampuan da tüm ürünlerimiz gibi vegandır; GDO’suz bitkilerden, nobel ödüllü nemlendiricilerden, Ecosert sertifikalı koruyuculardan oluşur. 

Otama Kırkpınar Pikapika Onarıcı Katı Şampuanını satın almak ve incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Comments (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language