Doğal Ürünlerle Cilt Bakımı Gerçek Mi?

Muhtemelen hepimizin kendi şampuanını yapan, doğal sabunlardan başka sabun kullanmayan, her şeyin en doğalını bulmaya çalışan bir aile üyesi vardır ya da doğal ürünlerle cilt bakımı hakkında her şeyi bilen vegan bir arkadaşı olmuştur. Gerçekten de insanlar her geçen gün kozmetik ürünlerin içeriğindeki kimyasalların zararları hakkında bilinçleniyor ve alternatif ürünlere yöneliyor. Peki ama doğal ürünlerle cilt bakımı gerçekten işe yarıyor mu? Bu yazımızda size biraz bundan bahsetmek istiyoruz.

Öncelikle bilinmesi gereken en önemli şey cilt bakımının karmaşık bir konu olduğudur. Cilt tipleri ve dolayısıyla ihtiyaçları kişiden kişiye göre değişebildiğinden herkese iyi gelen tek bir ürün yazık ki yoktur. Yani arkadaşınıza iyi gelen bir doğal cilt bakımı rutini sizde işe yaramayabilir.

Ancak doğal ürünleri kullanmayı seçtiğinizde her şeyden önce ürün ve içeriği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İçerikler hakkında bilgi sahibi olmak sizi zamanda genel olarak markalar, güzellik ve sağlıkla ilgili belli bakış açıları kazanmaya götürür. Tek başına bu bile doğal ürünlerle cilt bakımı yapmak için geçerli bir sebeptir.

doğal ürünlerle cilt bakımı

Doğal ürünlerle cilt bakımı yaparken dikkat etmeniz gerekenler

Her cilt tipi farklı olduğundan cilt bakımının karmaşık bir konu olduğunu söyledik. Dolayısıyla aslında cildiniz için en uygun ürünü bulmak adına önce cilt tipinizi bilmeli, ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olmalı, ve ardından çokça deneme yanılma yapmalısınız.

Ancak bunların yanı sıra dikkat ettiğinizde cildinize fayda sağlayabilecek ve herkes için genel geçer olduğu düşünülen bazı ufak ayrıntılar da yok değil. Peki doğal cilt bakımı konusunda (aslında her türlü cilt bakımı konusunda) benimsemeniz gereken bu ufak neler?

İyi bir cilde sahip olmak, çok sayıda farklı faktöre dayanır. Bazen cildinize istediğiniz kadar avokado kabuğu ve salatalık dilimleri de sürseniz bu hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Bunun nedeni, sorunu kökünden çözmemenizdir. Doğal cilt bakım ürünlerini (ve aslında tüm cilt bakım ürünlerini) kullanmaya başlamadan önce bir doktordan tavsiye almayı düşünebilirsiniz. Çünkü cildinizin yüzeyinde görünen “sorunlar” bazı durumda içeride bir şeylerin yolunda gitmediğinin de göstergesi olabilir. .

Kötü bir cilde sebep olan şey nedir?

doğal ürünlerle cilt bakımı

Birçok insan cildindeki farklı şeylerden şikayet eder. Kızarlıklık, kaşıntı, sivilcelenme, lekelenme, yağlanma, kuruma sıklıkla görülen problemlerden bazılarıdır. Genel olarak cilt problemlerine sebep olan bazı belli başlı şeyleri sıralamak gerekirse:

  • Ergenlik
  • Adet döngüleri
  • Stres seviyesi
  • Çevresel değişim
  • Şeker ağırlıklı, yağ ağırlıklı, süt ağırlıklı beslenme
  • Yüksek vücut kitle endeksi
  • Alkol ve sigara

Cilt problemlerine sebep olabilen değişkenler elbette buradakilerle sınırlı değil. Dermatologlar, cilt problemlerinin kalıtsal olabileceğini, ancak bunun, yukarıdaki değişkenlerle oynayarak etkilerini azaltamayacağınız anlamına gelmediğini söylüyorlar. (Neyse ki ergenlik ve adetin geçici olduğunu biliyoruz.)

Yani cildiniz hakkında bilgi edinmeden ve hayat tarzınızı değiştirmeden, doğal ürünlerle cilt bakımı yapmak tek başına sorununuzu çözmeyecek.

Bilinçli kozmetik tüketicisi olmanın cilde faydaları

Genel olarak cilt bakımı ve hijyeni söz konusu olduğunda, tek bir hızlı çözüm ürünü olmadığı fikrini kabul etmek zor olabilir. Ancak organik, doğal içerikli ürünleri seçmek, cildinizi daha fazla sorun yaratmadan temizleme avantajını saplar. Bilinçli bir tüketici olarak kendi alışkanlıklarını değiştirdiğinizde ve doğal içerikli kozmetik ürünler kullandığınızda farkı siz de görebileceksiniz.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Neden Parabensiz ve Sülfatsız Ürünler Kullanmalıyız?

Doğal cilt bakım ürünleri büyük markalar kadar iyi mi?

Cilt problemlerinizin gerçek nedeni ve bu problemleri nasıl düzeltileceğiniz hakkında ne kadar çok fikir edinirseniz, daha doğrudan ve cilt ihtiyaçlarınıza odaklanmış bir cilt bakım ürünü kullanmaya o kadar yaklaşabilirsiniz ve sonunda daha az ürün kullanarak daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Doğal ürünlerle cilt bakımı yaptığınızda içerikleri tek tek inceleme ve etkilerini gözlemleme fırsatınız olur. Her şeyden önce doğal cilt bakım ürünleri cildinizi zararlı kimyasalların sebep olabildiği sorunları yaratmadan temizleyecek ve daha hafif ama etkili bakım yapmaya destek olacaktır. Yani evet. Doğal cilt bakım ürünleri büyük kozmetik markalar kadar iyidir, ve hatta daha sağlıklı olabildiği de düşünülmektedir.

Zaman içinde doğal cilt bakım ürünleri kullandıkça ve bu konuda bilinçlendikçe pürüzsüz, lekesiz bir cilde ulaşmanızı sağlayan şeyin yaşam tarzınız ile doğal ürünlerle cilt bakımı yapmanın bir kombinasyonu olduğunu göreceksiniz.

Tüm doğal vegan cilt bakım ürünlerimizi görmek için mağazamıza göz atmayı unutmayın: Otama Kırkpınar Ürünler

Comments (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language