Atıksız Bakım Mümkün Mü?

Atıksız bakım ürünleri her geçen gün daha çok insanın karşılaştığı bir başlık olmaya devam ediyor. Özellikle iklim krizi ve çevre kirliliği gibi sorunların ana akım medyada daha çok dile getiriliyor olması, insanların satın aldıkları ürünleri gözden geçirmelerine neden oluyor. Peki nedir atıksız bakım ve nasıl olur? Atıksız kozmetik mümkün mü? Kargoların oluşturduğu atık miktarını en aza indirerek plastiksiz kargo yapmak mümkün mü? Gelin tüm bu başlıkları hep birlikte inceleyelim.

Atıksız Bakım Nedir?

Her yıl tonlarca ağırlığa ulaşan plastik ambalajlı ürünün çöp sahalarına karıştığını ve çevre kirliliğine yol açtığını biliyoruz. Bu atıklar doğada yüzlerce yıl kalarak toksik etkilerini sürdürmeye devam ediyor. Yapılan son çalışmalarda soluduğumuz havada, içtiğimiz sularda ve hatta insan kanında ve hamilelerin plesentasında dahi plastiklere rastlandı.

Atıksız bakım farklı şekillerde tanımlanabilse de temelde çevreye mümkün olduğunca az etki edecek şekilde üretilmiş bakım ürünleri anlamına gelir. Plastik ambalajsız ve plastik içermeyen ürünler, su içermeyen formüller (katı şampuan gibi), geri dönüştürülebilir ambalajlar, yeniden kullanabilir veya kompost edilebilir ambalajlar ve biyolojik olarak parçalanabilen ürünler atıksız bakımın parçalarıdır.

Güzellik Endüstrisinin Zararları Nelerdir?

Zero Waste Week’in bir raporuna göre, güzellik endüstrisi tek başına 120 milyardan fazla ambalaj üretiyor ve bu ambalajlar çöp sahalarına terk edilerek çevreyi kirletmeye devam ederken, doğada yaşayan insanlara ve insan dışındaki hayvanlara zarar veriyor. Bakım yaparken veya kozmetik ürünler kullanırken çevreye zarar vermeyen ürünler üretilebileceğinin farkına varan bireylerin sayısının artmasıyla ekolojik ve atıksız kozmetik ürünlere talep de artıyor.

Marketlerde kolayca ulaşılabilir ambalajlı ürünleri satın alarak kullanmak her ne kadar kolay ve ulaşılabilir olsa da ekolojik, atıksız ve vegan kozmetik üreticilerinin sayısı da artıyor. Yani alışkanlıklarımızı veya bakım rutinlerimizi sürdürürken atıksız ürünlere yönelerek yaşamlarımızda değişikliğe gitmemiz mümkün,. Böylece atık oluşturan ve toksik kimyasallar içeren ürünleri kullanarak hem kendi sağlığımıza, hem çevreye hem de insan dışındaki canlıların yaşamına zarar vermeden ekolojik alternatiflerden doğa dostu bir bakım rutini yaratabiliriz.

Atıksız Kozmetik Ürünleri Nelerdir?

Alışık olduğumuz bütün ürünlerin atıksız alternatifleri var. İnternette yapacağımız kısa bir araştırmada bile pek çok markaya ulaşmak mümkün. Ayrıca atıksız kozmtetik ürünleri evde birkaç malzeme ile yaratıcılığımızı konuşturarak kendimiz de üretebiliyoruz. Sık kullanılan bakım ürünlerinden birkaçının yerine kullanabileceğimiz atıksız alternatifler ise şöyle sıralanabilir:

 • Plastik ambalajlı şampuan yerine katı şampuan
 • Sıvı sabun yerine katı sabun
 • Plastik ambalajlı diş macunu yerine tablet diş macunu, cam kavanozlarda üretilen diş macunları veya plastiksiz geri dönüştürülebilir ambalajlı diş macunları
 • Makyaj pamuğu yerine yıkanabilir pamuk ped veya kumaş
 • Kullan-at jilet yerine tıraş makineleri, epilasyon cihazları veya jileti değiştirilebilir tıraş bıçakları
 • Ambalajlı deodorant yerine katı deodorant
 • Ambalajlı vücut losyonu yerine sabun veya yeniden kullanılabilir kavanozlu losyonlar
 • Ambalajlı makyaj temizleme malzemeleri yerine hindistan cevizi yağı, katı sabun veya yeniden kullanılabilir ambalajlı makyaj temizleyiciler
 • Rujlar ve diğer makyaj malzemeleri yerine atıksız, ambalajsız, yeniden doldurulabilir ambalajlı makyaj malzemeleri
 • Plastik diş fırçası yerine ahşap, bambu veya elektrikli diş fırçaları
 • Plastik ve hayvan kılı makyaj fırçaları yerine bambu, ahşap, sentetik ve yıkanabilir makyaj fırçaları
 • Plastik regl pedleri yerine menstruel kaplar, yıkanabilir pedler veya organik çözünebilir ambalajlı pedler
 • Plastik taraklar yerine ahşap, metal taraklar
 • Plastik kulak temizleme çubuğu yerine çözünebilir veya yıkanabilir kulak temizleme çubukları
 • Plastik duş lifleri yerine kabak lifi, kumaş veya örgü lifler

Otama Kırkpınar’da Doğal Vegan Ürünler & Plastiksiz Kargo

Otama Kırkpınar olarak ürettiğimiz ürünlerin içerikleri, insanlara, insan dışı canlılara ve doğaya duyarlı sürdürülebilir içerikler. Tüm ürünlerimizi Tohum Rotalarımızda bulabilidiğimiz en doğal, zehirsiz, yerel ve agroekoljik yöntemlerle üretilmiş içerikleri kullanarak üretiyoruz. Elbette sorumluluğumuz sadece üretim aşamasında kalmıyor. Üretimde olduğu kadar gönderim konusunda da hassasız.

Doğal vegan kozmetik ürünlerimizi ve diğer gıda ürünlerimizi sunmak için seçtiğimiz ambalajlar plastik içermiyor. Yıllar evvel başlattığımız plastiksiz kargo hareketi sayesinde tüm ürünlerimiz size plastik içermeyen karton ambalajlarla ulaşıyor.

Tüm ürünlerimiz depozitolu kozmetik ürünler. Bu şu demek oluyor: Ürünlerinizi kullandıktan sonra ambalajlarını bize gönüllü toplama noktalarından iletebiliyorsunuz. Böylece ambalajları tekrar tekrar kullanarak gereksiz atık oluşumunun önüne geçiyoruz. Gönüllü toplama noktalarımızı görmek için buraya tıklayın: #boşlarıtopluyoruz

Otama Kırkpınar’ın atıksız bakım ürünlerini incelemek için tıklayabilirsiniz: Otama Kırkpınar Dükkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language