Adım Adım Sıfır Atık Röportajı

Sürdürülebilirlik merkezli sıfır atık danışmanlık ve proje tasarımı çalışmaları yürüten Adım Adım Sıfır Atık ile yaptığımız canlı yayında atıksız üretim ve tüketimde sürdürülebilirlik konularını ele aldık.

İhtiyacımız olan ürünlerin atıksız üretim aşamaları, tüketiciye ulaşım sürecindeki atıksız dağıtımın gerçekleştirilmesi ve ürünleri kullanan kişilerin ürünler bittikten sonra ürün ambalajlarına yeni işlev vererek yeniden kullanma süreçleri atıksız yaşamın temel unsurlarını oluşturuyor.

Bu doğrultuda ele aldığımız konularla ilgili yaptığımız canlı yayında ilk olarak atıksız kozmetik, atıksız kişisel bakım ürünleri, atıksız temizlik ürünlerinin ne olduğundan ve Otama Kırkpınar’ın atıksız üretim sürecinin nasıl doğduğundan bahsettik.

Otama’da bir kişinin günlük temizlik ve bakım ihtiyaçlarına yönelik neler kullandığı göz önüne alınarak bu ürünlerin atıksız üretimi gerçekleştiriliyor. Böylece her gün kullandığımız ve bittiğinde atığa dönüşen ürünlerin yerine tüketiciler, atıksız alternatiflerini koymuş oluyorlar.

Üretime başladıktan sonra üretilen ürünün son aşamada atıksız olmasından öte; hammaddenin nasıl ve hangi koşullarda üretildiğinin, ürünün tüketiciye nasıl ulaştığının dikkate alınmadığı bir üretimde sürdürülebilirlikten bahsedilemeyeceği canlı yayında konuştuğumuz temel şeylerdi.

Aynı zamanda ürünlerin içerisinde bulunan toksik kimyasallar dediğimiz, doğaya, insanlara ve hayvanlara zarar veren içeriklerin neler olduğuna da değindik.

Üretim sürecimizde kullandığımız hammaddelerin atık olarak görülen ve sofralarda kullanmayı tercih etmediğimiz yağlardan elde edilerek temizlik için gönül rahatlığıyla kullanabileceğimiz ürünlere dönüştürülmesini anlattık. Böylece bir hammaddenin üretim aşamasındaki karbon ayak izini azaltabilecektik. Bir yandan da ürettiğimiz temizlik ürünü için gereken kavanozun yeni olmasına gerek olmadığına ve mahallede yaşayan insanların ellerindeki fazla kavanozu getirerek kolektif bir şekilde atıksız kozmetik üretimine katkı sağladığımıza; yerel butik üreticilerin bölgede yaşayan insanlarla dayanışmasının ve yerel küçük üreticilerin birbirleri ile alışverişte bulunmasının önemine değindik.

Atıksız Üretim ve Plastiksiz Kargo Süreci

Ürünlerin ambalaj aşamalarında sıklıkla tercih edilen plastiklerin hem çevreye hem de insan sağlığına verdiği zararlara değinerek aslında plastiksiz ambalajın mümkün olduğunu ve bunun tüketicinin talebi ile şekilleneceğini konuştuk. Plastiğin geri dönüştürülebileceği söylemine güvenmememiz gerektiğinin ve üretilen ilk plastiğin bile hala doğada olduğunun altını çizdik.

Aynı zamanda Otama Kırkpınar olarak verdiğimiz Plastiksiz Kargo Savaşları mücadelesinin ve depozitolu kozmetik anlayışının bu yayında yer almaması elbette imkansızdı.

Adım Adım Sıfır Atık ile, atıksız üretim ve tüketimin sürdürülebilirliğini konuştuğumuz canlı yayın kaydının tamamına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapat
Kapat
Giriş Yap
Kapat
Sepet (0)

Sepetinizde ürün bulunmuyor. Sepetinizde ürün bulunmuyor.Language